To platí podľa neho aj vtedy, ak DSS nezabezpečia občanom ani korunu výnosu. Občania, ktorí vstupujú do 2. piliera, sú konfrontovaní iba vágnymi sľubmi. Ako príklad odcitoval Fico časť z oficiálnych propagačných dokumentov, ktoré priamo podpísal minister práce sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník: "Ak by došlo k poškodeniu Vašich peňazí porušením zákona zo strany DSS, štát Vám bude garantovať prostredníctvom Sociálnej poisťovne aktuálne nasporenú sumu na Vašom osobnom dôchodkovom účte do výšky 100 %". Predseda SMER-u považuje toto tvrdenie za zavádzajúce a klamlivé, nakoľko podľa zákona o starobnom dôchodkovom sporení Sociálna poisťovňa ručí v plnom rozsahu najviac do 50 % zostatku rezervného fondu solidarity ku dňu nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia súdu. Rozhodnutie súdu však môže trvať aj niekoľko rokov. Upozornil aj na fakt, že pre sporiteľa neexistuje žiadna garancia, ak nedôjde k porušeniu zákona, no DSS zle zainvestuje a znehodnotí peniaze, ktoré sú na osobnom účte sporiteľov.
Preto strana SMER trvá na oprave dôchodkovej reformy. Podľa Fica je predovšetkým potrebné zakotviť pre sporiteľov riadne garancie, že dostanú v nominálnej hodnote aspoň to, čo do DSS vložili. Za rovnako dôležité pokladá aj zvýšenie právnej zodpovednosti DSS a ich materských spoločností za spôsobenú stratu.
"Bez týchto závažných opráv zostáva vstup do 2. piliera riskantnou operáciou pre veľké percento ľudí. Už ani nechcem hovoriť o povinnom vstupe, myslím si, že ide o porušenie ústavy SR," dodal Fico na záver.
StoryEditor
Fico: Občanov treba varovať pred obrovskými rizikami dôchodkovej reformy
Jediný, kto má podľa predsedu strany SMER Roberta Fica zaručené zisky z dôchodkovej reformy, sú dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). "Len na poplatkoch, ktoré si DSS sťahujú z uložených peňazí, príde sporiteľ pri priemernom zárobku 15 000 Sk počas priemernej doby sporenia 35 až 40 rokov o viac ako 140 000 Sk," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii Fico.