Nadporučík Martin Farkaš, ktorý ako jediný prežil haváriu slovenského vojenského lietadla, vyjadril dnes hlbokú ľútosť nad tragickou smrťou svojich kolegov a vyjadril súcit a úprimnú sústrasť pozostalým. Uviedol to dnes na krátkej tlačovej besede, na ktorej sa zúčastnila aj jeho manželka Michaela. Ako povedal, cíti sa relatívne dobre po fyzickej i psychickej stránke vzhľadom na to, čo prežil. Na zajtrajšej smútočnej rozlúčke s jeho 42 kolegami, ktorí nehodu neprežili, sa však nezúčastní. ,,S pozostalými veľmi súcitím," povedal Farkaš. ,,V prvom rade by som chcel vyjadriť svoju úprimnú sústrasť rodinám a blízkym svojich kolegov, ktorí zahynuli pri leteckom nešťastí minulý štvrtok. Je mi naozaj veľmi ľúto, že sa podarilo prežiť len mne. Tam v Kosove sme vytvorili veľmi dobrú partiu, dobrý kolektív a o to viac ma mrzí udalosť, ktorá sa stala," povedal Martin Farkaš. Verejne poďakoval maďarským záchranárom, ktorí dorazili na miesto nehody ako prví, poskytli mu pomoc a previezli ho do košickej fakultnej nemocnice. Poďakoval aj celému tímu Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, ktorý sa o neho staral. ,,Svojím profesionálnym, no súčasne ľudským, citlivým prístupom pomohol mne v rekonvalescencii, ako aj mojej rodine," povedal Farkaš. Jeho uznanie patrí predovšetkým primárovi Petrovi Belušovi z OAIM, prednostovi kliniky úrazovej chirurgie profesorovi Miroslavovi Kitkovi a ďalším lekárom a zdravotníckemu personálu.
,,Na otázky týkajúce sa okolnosti letu a nehody odpovedať nebudem," informoval vopred novinárov, pričom sa odvolal na fakt, že si máločo pamätá a v súčasnosti nechce o tom hovoriť z osobných dôvodov, že je to pre neho ešte veľmi čerstvé. Informoval, že pred nehodou sedel v lietadle vzadu na sedadle a bol pripútaný bezpečnostnými pásmi. Na palube lietadla sa nič zvláštne nedialo, panovala tam dobrá nálada a všetci sa už tešili na domov. Len čiastočne si pamätá, že po havárii telefonoval manželke. S určitosťou potvrdil, že po nehode ešte počul hlasy, tak ako to povedal záchranárom. Na otázku novinárov, či verí v Boha, odvetil, že "áno". V zdravotnom preukaze nosil so sebou už päť rokov ako talizman štvorlístok. Odmietol odpovedať na otázku, či sa po nehode ešte niekomu pokúšal pomôcť.
Keď za ním prišla prvý raz manželka, najprv ju nespoznal. ,,Keď si po chvíľke uvedomil, kto som, povedal - Miškaá, ahóój," uviedla jeho manželka Michaela. Na chvíľu, keď volal manželke, že sa zrútilo lietadlo si Farkaš pamätá len hmlisto. ,,Keď volal, tak mi do telefónu povedal, že sa lietadlo zrútilo. Potom sa spojenie prerušilo. Následne som volala ja jemu a on mi potvrdil, že lietadlo havarovalo, že je niekde v lese, že chodí okolo lietadla... Hneď potom som zalarmovala záchranku, letisko, vojakov," spomínala dnes manželka Michaela. Manžela videla v piatok nad ránom, keď už bol po prvej operácii a ošetrení. Ako dnes uviedla, na misiu išiel s jej súhlasom.
Na otázku novinárov, ako vidí svoju budúcnosť, odvetil, že ostáva v armáde. ,,Chcem byť finančák na mechanizovanom prápore v Leviciach," povedal Farkaš a dodal, že k účasti na misii KFOR ho viedla možnosť kariérneho rastu, ale i zárobku. Povedal tiež, že sa už určite nebude hlásiť na žiadne výberové konanie pre misiu. Napriek prežitému leteckému nešťastiu mu však nebude robiť problém opäť sadnúť do lietadla. ,,Ak technik a pilot usúdia, že lietadlo je v poriadku a odletia s ním, ja v tom žiaden problém nevidím," povedal Farkaš. K otázke bezpečnosti lietadiel AN 24 sa odmietol vyjadriť s tým, že je ekonóm a nie technik.
StoryEditor
Martin Farkaš vyjadril hlbokú ľútosť a sústrasť pozostalým
Nadporučík Martin Farkaš, ktorý ako jediný prežil haváriu slovenského vojenského lietadla, vyjadril dnes hlbokú ľútosť nad tragickou smrťou svojich kolegov a vyjadril súcit a úprimnú sústrasť pozostalým. Uviedol to dnes na krátkej tlačovej besede. Ako povedal, cíti sa relatívne dobre po fyzickej i psychickej stránke vzhľadom na to, čo prežil.