StoryEditor

Voľby do VÚC

23.11.2005, 23:00
Autor:
TASRTASR

Na poriadok a bezpečnosť počas regionálnych volieb bude dohliadať 3 800 policajtov. Na prevoz originálov zápisníc o výsledku volieb z krajských komisií na Ústrednú volebnú komisiu do Bratislavy zabezpečia policajný sprievod. V prípade okrskových volebných komisií to tak nie je, ale na požiadanie to rezort vnútra umožní. Medzi jednotlivými komisiami bude fungovať aj telefonická komunikácia prostredníctvom pevných liniek. (TASR)

Na voľby do orgánov VÚC bolo vytlačených 4 736 500 hlasovacích lístkov pre všetkých osem samosprávnych krajov. Každý volič vo volebnej miestnosti dostane dva hlasovacie lístky -- jeden pre voľbu predsedu VÚC a druhý pre voľby poslancov zastupiteľstva. Hlasovacie lístky majú rôzne rozmery, pričom formát A5 je rovnaký pre voľbu predsedov VÚC. Pri poslancoch sú väčšie. Od formátu A5 až po A2. Ten najväčší -- A2, je pre voľbu poslancov v Prešovskom samosprávnom kraji, kde je 89 kandidátov. (TASR)

Pred sobotňajšími voľbami do orgánov VÚC sa dnes o 7.00 hod. začína 48-hodinové volebné moratórium, ktoré viacerí právnici a politológovia považujú za zbytočné. Počas moratória je zakázaná akákoľvek volebná kampaň. Politológ Grigorij Mesežnikov je presvedčený, že moratórium je podcenením schopnosti občanov naozaj zaujať kvalifikované stanovisko. "V čase, keď občania majú neobmedzený prístup na internet, je absolútne zbytočné takéto obmedzovanie." (TASR)

Prvé neoficiálne výsledky regionálnych volieb by mohli byť známe v nedeľu nadránom okolo štvrtej hodiny. Krajské volebné komisie, rovnako ako Štatistický úrad SR, zverejnia predbežné výsledky na internete. Rýchlosť spracovania volebných výsledkov podľa predsedu úradu Petra Macha bude závisieť od skončenia práce v okrskových volebných komisiách. Závisieť teda bude najmä od účasti na voľbách. "Čím bude účasť vo voľbách menšia, tým bude tento čas kratší," povedal Mach. (TASR)

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
22. september 2023 02:29