StoryEditor

Paška by nemal dať hlasovať bez dohody, píše Csáky Pötteringovi

03.02.2008, 16:02
Autor:
SITASITA

Predseda SMK Pál Csáky dnes listom požiadal predsedu Európskeho parlamentu Hansa-Gerta Pötteringa, aby apeloval na predsedu slovenského parlamentu Pavla Pašku, že nemá hrať hazardnú hru s budúcnosťou Lisabonskej zmluvy a nemá dať hlasovať o nej dovtedy, kým nepadne dohoda s opozíciou. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SMK Eva Dunajská. Na schválenie zmluvy treba minimálne 90 hlasov, koalícia v parlamente disponuje 85 hlasmi.

Csáky ubezpečil Pötteringa, že 51 poslancov opozície je pripravených hlasovať za zmluvu po splnení opozičných požiadaviek. Opozičné strany chcú, aby koalícia s nimi dohodla kompromisný návrh tlačového zákona. Návrh od ministra kultúry Mareka Maďariča považujú za zlý a podľa nich zasahuje do slobody médií. Ďalej požadujú, aby koalícia s nimi začala viesť normálny politický dialóg.

Opozícia je podľa Csákyho pripravená s koalíciou rokovať o riešení situácie okamžite. "Nakoľko právnici majú rôzne názory na to, či je možné opakovať prípadné neúspešné hlasovanie o zmluve, bol by neuveriteľný politický hazard dať na hlasovanie túto zmluvu v slovenskom parlamente bez politických dohôd," píše Csáky v stanovisku. Podľa neho najneskôr v marci sa môže situácia vyvinúť tak, že zmluvu podporí minimálne 130 poslancov Národnej rady SR. Csáky vyzýva na zodpovednosť šéfa parlamentu Pašku a predsedu vlády Roberta Fica. Od Európskej únie očakáva, že pomôže vyriešiť vzniknutú situáciu tak, ako je bežné v demokratickom svete, teda rokovaním.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
03. december 2022 07:07