StoryEditor

Na výskume liečby rakoviny sa podieľajú veterinári

23.11.2007, 14:02
Autor:
SITASITA

Odborníci na liečbu onkologických ochorení vo Viedni začali ako prví v Európe spolupracovať s veterinármi. V Rakúsku ochorie na rakovinu každý rok približne štyritisíc psov. Každý druhý pes vo veku nad desať rokov pritom podľahne nádoru, ktorý je biologicky podobný jeho ľudskej forme.
Štúdie na ľuďoch a zvieratách by mali byť v budúcnosti realizované paralelne. Na jednej strane budú môcť veterinári skôr a efektívnejšie liečiť zvieratá a na druhej strane získajú lekári z veterinárnych výskumov poznatky, ktoré budú môcť aplikovať v humánnej medicíne. Výskumami sa bude zaoberať spolok Rote Pfote, ktorý založili zástupcovia organizácií MedUni Wien a Veterinärmedizinischen Universität (VMU).
V najbližšom období plánujú vedci štúdiu, pri ktorej sa zamerajú na očkovanie psov a jeho vplyv na aktiváciu imunitného systému. Psy totiž žijú v priemere oveľa kratšie než ľudia a všetky cykly sa v ich tele odohrávajú rýchlejšie. Z toho vyplýva, že získajú pomerne rýchlo výsledky výskumu. Takisto budú môcť nasadiť zvieratám lieky, ktoré majú dobré liečebné účinky aj pre ľudský organizmus.
Informoval o tom internetový portál www.orf.at.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
05. december 2022 19:44