StoryEditor

Hlinka by nemal byť Otcom národa, tvrdí Flašíková-Beňová

30.09.2007, 15:39
Autor:
SITASITA

Europoslankyňa za Smer-SD Monika Flašíková-Beňová odmieta, aby parlament zákonom vyhlásil Andreja Hlinku za Otca slovenského národa. V diskusnej relácii televízie Markíza Na telo uviedla, že jej prekáža, ak politici chcú diktovať, kto má byť otcom nášho národa. Podľa nej je nespočetné množstvo osobností, ktoré by si zaslúžili takéto označenie. Flašíková-Beňová sa opýtala, prečo by sa nemohlo hovoriť, kto bol matkou národa. Hlinku považuje za kontroverznú postavu slovenských dejín. Za sporné označila napríklad jeho styky s Benitom Mussolinim či jeho postoj k Francovmu režimu v Španielsku. Poslanec za KDH Vladimír Palko vyhlásil, že konzervatívny politik v 30. rokoch musel podporovať Franca. "Nič iné mu nezostávalo," dodal. Podľa neho Hlinka nemohol svojím pôsobením narobiť krivdy, "lebo nikdy nebol pri moci". KDH podľa Palka nemá problém s tým, aby sa Hlinka stal Otcom národa.

Palko kritizoval Flašíkovú-Beňovú za to, že vystupuje proti svojej strane Smer-SD, keďže tá nemá výhrady voči tomu, aby bol prijatý zákon o zásluhách Andreja Hlinku. Ona kritiku odmietla s tým, že nekritizuje Smer-SD, ale návrh zákona.

Europoslankyňa tvrdí, že parlamentom prijaté uznesenie o Benešových dekrétoch nemá opodstatnenie. Domnieva sa, že predseda SMK Pál Csáky nešťastne otvoril túto tému. "Reakcia SNS tiež bola rovnako nešťastná," podotkla Flašíková-Beňová. Odmieta radikalizáciu nacionalistických tém na Slovensku. Podľa nej o otváraní Benešových dekrétov nehovoria Maďari, ale iba predstavitelia SMK. Palko tvrdí, že terajšiu situáciu nemožno vnímať ako spor SMK a SNS. Trvá na tom, aby KDH na určité obdobie prerušilo komunikáciu s SMK, čo požadoval už po nástupe Pála Csákyho na predsednícku stoličku SMK.

Flašíková-Beňová nechcela konkrétne povedať, či eurosocialisti tento týždeň Smeru-SD obnovia plné členstvo. Podľa nej veľa vecí sa podarilo dovysvetľovať odvtedy, ako Smeru-SD obmedzili členstvo pre vládu so SNS. Ako zároveň pripustila, naďalej zostáva faktom, že Smer-SD je vo vláde so stranou, ktorá je neakceptovateľná.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
22. september 2023 16:12