Celkom ako nedobytná pevnosť dnes vyzerá panelákový blok na Ulici Pavla Horova v Devínskej Novej Vsi, kde sa pred troma rokmi odohral incident, ktorý rozrušil nielen Slovensko, ale všimol si ho celý svet. Vyčíňanie strelca Ľubomíra Harmana si vtedy vyžiadalo osem ľudských životov.
Vchodové dvere, ktoré predtým nezriedka boli otvorené, sú dnes pevne pribuchnuté. Magnetický kľúč potrebujete na ich otvorenie z vonkajšej, ale i vnútornej strany.
To je dnes v Bratislave celkom bežné. Hneď za vchodovými dverami na Pavla Horova 1 sú však ďalšie pribuchnuté dvere. Bez kľúča nevstúpite ani na panelákové schodisko. Na každom poschodí vás potom od chodbičky s bytmi delia tretie dvere s guľou namiesto kľučky. K bytom na treťom poschodí, v ktorých býval Ľubomír Harman a jeho obeť, susedka Jozefa Slezáková, sa nedostanete, ak vás nevpustia ich noví majitelia. Tých delí od sveta ešte štvrtý zámok na dverách ich bytu.
Tým sa však súčasné zabezpečenie bytovky, kde sa odohrala tragédia, nekončí. Oznam nad zvončekmi pri vchode informuje, že spoločné priestory sú monitorované kamerou. „Za účelom ochrany osôb a majetku,“ zdôvodňuje nápis. Ani toto ale nie je všetko. Na ulicu, kde presne pred troma rokmi pobehoval so samopalom a modrými slúchadlami Harman, sa díva od začiatku tohto roka aj oko policajnej kamery. Jednej z dvanástich, ktoré nakoniec boli do mestskej časti namontované.
Dom, v ktorom sa stala pred tromi rokmi tragédia, kedy strelec Harman vystrieľal rómsku rodinu.
Na výročie zabudol
Toto všetko je v kontraste s uisteniami oficiálnych predstaviteľov. „Devínska Nová Ves bola a je jedna z najbezpečnejších bratislavských mestských častí,“ opakuje zrejme už po mnohý krát tunajší šéf obvodného policajného oddelenia Karol Vrchovský. Práve on bol pri zásahu proti Harmanovi v roku 2010 vážne zranený. Strelec ho trafil do hlavy. To je už dnes pre neho, zdá sa, zabudnutá minulosť. „Keby ste neprišli, ani mi nenapadne, že je nejaké výročie,“ priznáva.
|
Devínska Nová Ves a kriminalita 2010 187 trestných činov 2011 195 trestných činov 2012 209 trestných činov 2013 134 trestných činov -Zaznamenaná trestná činnosť v policajnom obvode Devínska Nová Ves vždy ku koncu augusta v každom roku. Zdroj: OO PZ Devínska Nová Ves |
Policajné štatistiky, ktoré Vrchovský ukazuje, mu však dávajú za pravdu. V Devínskej tento rok do konca augusta štátna polícia eviduje 134 trestných činov. V susednej Karlovej Vsi 337, Dúbravke 438. Policajný šéf sa navyše chváli, že v mestskej časti sa nestala žiadna vražda ani lúpež. „Iba sedem násilných trestných činov, z ktorých sme šesť objasnili,“ informuje.
Smutnú udalosť dnes na jednom z najrušnejších miest mestskej časti nič nepripomína. Medzičasom boli zatreté aj posledné stopy po strelách Harmana v strope jedného z prízemných balkónov susednej bytovky. Celú ju zateplili. Oslovení ľudia z Harmanovho vchodu sa o udalosti spred troch rokov nechcú baviť. Vchod, kde predtým páchlo a schodištia boli posiate ohorkami, je dnes vzorne čistý.
V strelcovom byte býva policajt
Na schránkach Harmanovho bytu a bytu, ktorého obyvateľov vyvraždil, sú menovky nových majiteľov. Médiá už dávnejšie informovali, že v byt amatérskeho strelca skončil po dedičskom konaní v rukách štátu. Je služobným bytom, v ktorom býva policajt. Nového majiteľa má i byt hrôzy, kde Harman strieľal do rómskych susedov. Je tiež kompletne zrekonštruovaný.
Starosta Milan Jambor (SDKÚ-DS) vysvetľuje, že nie je dôvod na to, aby si mestská časť viacnásobnú vraždu nejako pripomínala. „Už sa o nej u nás vôbec nehovorí,“ konštatuje. Fakt, že po miernom náraste kriminality v rokoch nasledujúcich po masakri prišiel tento rok výrazný pokles, dáva policajný šéf Vrchovský do súvisu aj so spustením kamerového systému. Jambor súhlasí.
„Je dôležité, že sa nám podarilo zvýšiť bezpečnosť, ako sme si po udalosti predsavzali,“ vraví starosta. „Máme najmodernejší kamerový systém v Bratislave a jeden z najmodernejších na Slovensku,“ vysvetľuje. Devínska získala v rámci projektu prevencie kriminality grant vo výške 48-tisíc eur, 12-tisíc potom doplatila sama.
Kriminalitu nevnímajú ako zásadný problém podľa starostu ani samotní obyvatelia najmladšieho bratislavského sídliska. Viacero domov a bytoviek totiž nedalo súhlas na nainštalovanie bezpečnostnej kamery. „To ma prekvapilo. Namiesto vytypovaných lokalít sme museli potom hľadať nové.“
