Jednou z foriem, ako Rakúsko vyjadruje uznanie utrpeniu obetí nacizmu, je aj Rakúsky fond zmierenia, ktorý bol založený v roku 2000 a vypláca symbolické sumy bývalým robotníkom na otrockých a nútených prácach. Fond, dotovaný 436 miliónmi eur, doteraz spracoval a kladne vybavil 91 281 žiadostí, z toho 174 zo Slovenska, a vyplatil 234 miliónov eur. Podľa odhadov generálneho tajomníka fondu Richarda Wotavu však na Slovensku žije oveľa viac osôb oprávnených žiadať o odškodnenie. Kritériá sú v porovnaní s nemeckými menej prísne. O odškodné totiž môžu žiadať všetky osoby, ktoré prišli do Rakúska pracovať dobrovoľne, nemohli však následne prácu opustiť. Obete nútených prác sú rozdelené do troch kategórií. Najvyššiu sumu -- 7 630 eur -- dostanú tzv. otrockí robotníci, ktorí pracovali v táboroch podobných koncentračným táborom. Robotníci v priemysle dostanú odškodné vo výške 2 543 eur a poľnohospodárski robotníci 1 453 eur. Deti, ktoré boli spoludeportované alebo narodené počas nútených prác matky na území dnešného Rakúska, dostanú tú istú sumu ako ich rodičia, a matky, ktoré museli porodiť svoje deti v špeciálnych klinikách pre robotníčky na nútených prácach alebo boli prinútené na prerušenie tehotenstva, dostanú dodatočnú výplatu vo výške 363 eur.
O odškodnenie môžu žiadať aj dediči obetí, a to v tom prípade, keď ich príbuzní zomreli po 14. februári 2000. Bývalým vojnovým zajatcom sa odškodné nevypláca, rovnako ako ľuďom, ktorí boli počas druhej svetovej vojny v koncentračných táboroch na území Rakúska. Tie totiž spadajú do kompetencie Nemecka. "Útrapy, samozrejme, nemožno vykompenzovať peniazmi," dodal Wotava.
Fond bol založený 20. decembra 2000, prvé platby začal vyplácať v júli 2001. Podľa odhadov fondu žije v susedných krajinách 150-tisíc bývalých nútených robotníkov. Keďže väčšina z nich pochádza z Ukrajiny, Ruskej federácie, Bieloruska, Poľska, Českej republiky a Maďarska, boli práve v týchto krajinách zriadené vysunuté pracoviská fondu. Žiadatelia zo Slovenska sa môžu obrátiť priamo na adresu, ktorú nájdu na internetovej stránke fondu www.versoehnungsfonds.at. Pôvodne bola lehota na podanie žiadostí do 27. februára 2002, bola však predĺžená do 27. septembra 2003. Osoba, ktorá žiada o odškodnenie, sa na pracovníkov môže obrátiť aj bez právneho zástupcu. Wotava upozornil aj na to, že medzi bývalými robotníkmi na otrockých a nútených prácach bolo aj veľa Rómov.
StoryEditor