StoryEditor

Pre Slovan pokuta 120 000 Sk, Trnavu v utorok nevyriešili

26.07.2006, 09:40
Autor:
SITASITA

Najvyšším trestom, ktorý udelila disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (SFZ) na svojom utorkovom zasadnutí, je pokuta vo výške 120 000 Sk za výtržnosti fanúšikov "belasých" v nedeľňajšom derby na ihrisku Artmedie Bratislava. "Okrem toho musia predstavitelia Slovana predložiť doklad o uhradení vzniknutej škody do 10 dní od jej vyčíslenia," doplnil predseda DK SFZ Štefan Kridla. Prípad vyčíňania trnavských priaznivcov v Senci počas zápasu 2. kola Corgoň ligy s Banskou Bystricou disciplinárna komisia zatiaľ neuzavrela. Verdikt bude známy po doručení chýbajúcich podkladov zo strany Trnavy. "Určite sa to už neudeje v utorok," povedal pre agentúru SITA o 20.40 h Dušan Kučera zo športového úseku SFZ.
Ďalej pokuty v zhodnej výške 30 000 Sk takisto za prehrešky divákov, respektíve nedostatky v usporiadateľskej službe a bezpečnostnom zvládnutí jednotlivých zápasov dostali Slovan Bratislava (za 1. kolo proti Trenčínu), Trnava (za 1. kolo v Ružomberku) a Nitra (za 2. kolo proti Žiline).
Štefan Kridla pri médiám prístupnom prerokúvaní udalostí pripomenul, že DK vykonáva represívnu funkciu, ale zopakoval informáciu o utorkovom rokovaní predstaviteľov SFZ s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, chystanom stredajšom stretnutí s vysokopostavenými funkcionármi policajného zboru a piatkovom internom stanovovaní preventívnych opatrení a pokynov pre kluby na SFZ. Apeloval na kluby, aby nepodceňovali usporiadateľskú službu, predovšetkým prihliadanie na špecifiká štadiónov (prípad Trnavy hrajúcej pre rekonštrukciu vlastného stánku dočasne v Senci) ako je napríklad výška oplotenia medzi hracou plochou a hľadiskom, kategorizácia diváckych sektorov, ale aj okolie areálov. "Uznávam, že situáciu sme v sobotu v Senci podcenili a potom už nebolo možné zvládnuť ju," skonštatoval pri obhajobe prezident Spartaka Trnava Jozef Bachratý a vyvolal rozruch v sále, keď opakovane deklaroval: "Keby som zaregistroval fanúšikov, ktorí postŕhali vlajky s nápisom Fair Play a logom Slovenského futbalového zväzu a správali sa voči nim dehonestujúco, sám by som po nich skočil, a to bez ohľadu na možné následky."
Slovan Bratislava v utorok popoludní zaslal SFZ i médiám stanovisko k nedeľňajším udalostiam počas zápasu v Petržalke a pripravil viacero opatrení. "Okrem iného máme indície, že dymovnice a ďalšie nebezpečné predmety prenášajú na štadión dievčatá, u ktorých sme zatiaľ nevykonávali osobnú prehliadku. Hodláme to vyriešiť posilnením SBS-ky o niekoľko žien," ponúkol zaujímavý podnet prezident staronového účastníka najvyššej futbalovej súťaže Ľudovít Černák. Členovia bezpečnostnej služby na Tehelnom poli dostanú pokyn obrátiť sa "čelom vzad", aby včas zachytili prípadné ďalšie pokusy o vniknutie na plochu. "Stáva sa z toho vírus akéhosi falošného hrdinstva. Už v prípravnom zápase s Györom vbehol na trávnik akýsi exhibicionista, ktorého zrejme aplaudovanie povzbudilo, tak svoj čin zopakoval počas prvého ligového kola. Preliezanie plota trvá 10-15 sekúnd, takže to teraz už budeme mať podchytené." Belasí sa aj na základe kontaktov so "skutočným zdravým jadrom" - ako ho nazval Ľ. Černák - dozvedeli, že zrejme vyrastá nová generácia chuligánov v ranom tínedžerskom veku. Od ich výčinov sa dištancuje nielen Slovan, ale aj dlhoroční navzájom sa poznajúci skalní, pre ktorých ide o nové tváre.
Predstavitelia klubov sa zhodli na tom, že pri nastoľovaní a udržiavaní pokoja na slovenských štadiónoch by prospeli väčšie právomoci a aktivita štátnej polície, ktorá zatiaľ na základe platnej legislatívy zasahuje až pri páchaní prečinov, teda často prineskoro na podchytenie konfliktov a predchádzanie excesom. Za žiadúci prvok s odrádzajúcim efektom pri páchaní násilností označili aj kamery monitorujúce a usvedčujúce podnecovateľov a páchateľov výčinov.
Za vylúčenia v zápasoch 2. kola Corgoň ligy a I. ligy boli potrestaní zákazom činnosti na 1 súťažný zápas Vladimír Kožuch (Trnava), Marek Seman (Banská Bystrica), Branislav Benko (Rimavská Sobota), Ján Gajdošík (Podbrezová) a Patrik Zajac (Košice B), 2 duely bude nútene pauzovať Ján Maslo (Ružomberok), stop na 3 zápasy dostal Pavol Kopačka (Dubnica) a 4 zápasy si nezahrá Pavol Ďurica (Dunajská Streda).

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
30. september 2023 04:51