Futbal-LM: Artmedia na ceste do hlavnej súťaže vyradila víťaza EPM aj finalistu

24.08.2005, 17:02

Futbalisti Artmedie Bratislava sa po vyradení Partizanu Belehrad v 3. predkole Ligy majstrov (LM) dostali ako druhé slovenské mužstvo v histórii do hlavnej súťaže. Pred klubom z Petržalky sa to podarilo v sezóne 1997/98 1. FC Košice, tie v šiestich stretnutiach skupinovej fázy strelili dva góly a nezískali ani bod.
Zverenci trénera Vladimíra Weissa v ročníku 2005/2006 dostali v 1. predkole za súpera kazašský Kairat Alma-Ata. Na ihrisku súpera prehrali 0:2, no v odvete v seneckom NTC dali počas 90 minút dva góly a vynútili si tak predĺženie. V ňom síce hneď v úvodnej minúte inkasovali, ale Kozák z penalty zvýšil na 3:1 a v posledných sekundách Staňo poslal svoj tím do 2. predkola. Do neho prisúdil Petržalke žreb v Nyone slávny Celtic Glasgow, ktorý v roku 1967 triumfoval v Európskom pohári majstrov (EPM). Sebavedomí Škóti ale na Tehelnom poli v Bratislave utrpeli prekvapujúco debakel 0:5, od ktorého ich neuchránil ani kapitán slovenskej reprezentácie, obranca Stanislav Varga. V odvete v Cetic Parku vyhral škótsky vicemajster 4:0, čo mu na postup nestačilo.
Ťaženie Artmedie nezastavil ani ďalší slávny klub, finalista EPM z roku 1966 Partizan Belehrad. V prvom meraní síl v Bratislave sa zrodila bezgólová remíza, tá sa zopakovala aj v odvete. Nerozhodlo ani predĺženie dvakrát 15 minút a nádherná dráma vyvrcholila v rozstrele zo značky pokutového kopu, keď v 6. sérii Brnovič svoj pokus nepremenil.

Liga majstrov:
1. predkolo, 1. zápas:
Kairat Alma Ata - ARTMEDIA BRATISLAVA 2:0 (1:0)
Gól: 38. Fomenko, 70. Artemov Rozhodovali: R. Rogalla - C. Salerno, K. Rogalla ŽK: Debnár, Obžera, 7000 divákov.
Artmedia: Čobej - Debnár (80. Kotula), Burák, Staňo, J. Ďurica, Tchuř (72. Hellebrand) - Borbély, J. Kozák (53. Vaščák), Gajdoš, Obžera - Mikulič
odveta:
ARTMEDIA - Kairat 4:1 po predĺžení (2:0, 1:0) v odvetnom zápase 1. predkola Ligy majstrov, prvý zápas 0:2, do 2. predkola postúpila ARTMEDIA
Góly: 22. Borbély, 52. Tchuř, 94. Kozák z 11 m, 120. Staňo - 91. Bogomolov. Rozhodovali: Šmolik - Dupanau, Savickij (všetci Biel.), ŽK: Borbély - Artemov, Sosnovskij, 2895 divákov.
Artmedia: Čobej - Kotula, Debnár, J. Ďurica, Hellebrand (72. Mikulič) - Vaščák (76. Gajdoš), Borbély, Kozák, Tchuř (83. Staňo) - Obžera, Fodrek

2. predkolo, 1. zápas:
ARTMEDIA - Celtic Glasgow 5:0 (1:0)
Góly: 43., 76. a 90.+2 Halenár, 57. Vaščák, 78. Mikulič, rozhodoval: Dereli (Tur.), ŽK: Balde, Petrov (obaja Celtic), 17.632 divákov
Artmedia: Čobej - Kotula, Debnár, J. Ďurica, Tchuř (83. Stano) - Vaščák (72. Miulič), Borbély, Kozák, Fodrek - Halenár, Obžera (75. Burák)
odveta:
Celtic - ARTMEDIA 4:0 (2:0)
Góly: 22. Thompson z 11 m, 45. Hartson, 53. McManus, 80. Beattie, rozhodovali: Alberto Undiano Mallenco - Jesus Pedro Azcona Iturbe, Fermin Martinez Ibanez (všetci Španielsko), ŽK: Thompson, Balde - Debnár, 50.063 divákov.
Artmedia: Čobej - Burák (67. Staňo), Debnár, J. Ďurica, Tchuř - Vaščák (74. Mikulič), Borbély, Kozák, Fodrek, Halenár (88. Bukvič)- Obžera

3. predkolo, 1. zápas:
ARTMEDIA - Partizan Belehrad 0:0
Rozhodoval: Fröjdfeldt (Švéd.), ŽK: Tomič Lomič, Nadj, Emeghara, Boya (všetci Partizan), 16.127 divákov.
Zostavy a striedania:
Artmedia Bratislava: Čobej - Kotula, Staňo, J. Ďurica, Tchuř - Vaščák (90. Gomes), J. Kozák, Borbély, P. Petráš (58. Obžera) - Halenár, Fodrek
odveta:
Partizan - ARTMEDIA 0:0 po dvojnásobnom predĺžení, 3:4 v rozstrele zo značky pokutového kopu - do skupinovej fázy postúpila Artmedia.
ŽK: Mirkovič, Lomič - Borbély, Kozák. Rozhodoval: Bennett (Angl.), 32.000 divákov.
Rozstrel: Fodrek 0:1, Nadj 1:1, Kozák nedal, Mirkovič nedal, Halenár 1:2, Bajič 2:2, Gomes nedal, Vukčevič 2:3, Debnár 3:3, Boya nedal, Ďurica 4:3, Brnovič nedal.
Artmedia: Čobej - Burák (122. Mikulič), Debnár, J. Ďurica, Tchuř (55. Staňo) - Petráš, Borbély, Kozák, Fodrek, - Vaščák (95. Gomes), Halenár.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
06. október 2024 07:07