Slováci na ME WKC v karate s 9 medailami, Ayisi 2x zlatý

05.06.2006, 13:41

Slovenskí reprezentanti v karate vybojovali na 5. majstrovstvách Európy WKC v karate, ktoré sa uskutočnili pod organizátorskou taktovkou Slovenskej federácie karate a bojových umení v Sibamac aréne Národného tenisového centra v Bratislave za účasti 300 pretekárov z 26 krajín, spolu deväť medailí (bilancia: 4-3-2). O dva najcennejšie kovy sa zaslúžil v súbornom cvičení kata Frederick Ayisi, ktorý vyhral kategóriu mužov v Goju ryu ako aj tzv. kategóriu Old Boys (nad 40 rokov) v tej istej disciplíne. Ďalšie dve zlaté medaily získali Barbora Buchtová v kata žien (Goju ryu) a Mária Černá v športovom zápase kumite v kategórii nad 60 kg. Bohatú medailovú zbierku slovenských karatistov doplnili tromi striebrami Peter Kopiš v kata mužov Goju ryu, Ľuboš Ráchela v kata v kategórii Old Boys (nad 40 rokov) ako aj družstvo žien v kata v Goju ryu v zložení Linda Malíková, Barbora Buchtová a Dušana Čierna. O dve bronzové medaily pre slovenské farby sa postarali Marek Byrtus v kata mužov Goju ryu a Linda Malíková v kata žien Goju ryu. "S účinkovaním chlapcov a dievčat som maximálne spokojný, zisk deviatich medialí som vôbec neočakával. Na druhej strane som vedel, že Ayisi má výbornú formu, zaberá naplno na tréningu a môže vystúpiť v každej disciplíne na najvyšší stupeň. Skôr ma milo prekvapila Černá v kumite, keď v kvalitnej konkurencii dokázala triumfovať. Výborný výkon predviedla aj Buchtová, ktorá vybojovala tiež najcennejšiu medailu. Pre mladých nádejných chlapcov v športovom zápase to bola výborná škola, majú veľkú perspektívu do budúcich rokov," uviedol pre agentúru SITA šéftréner slovenskej reprezentácie a zároveň technický riaditeľ WKC (Svetová konfederácia karate) Ladislav Klementis. Slovenskí karatisti svojimi cennými kovmi navlas vyrovnali bilanciu 9 medailí (4-3-2) z vlaňajších majstrovstiev sveta WKC v Novom Sade a priblížili sa k úspešnému výsledku z ME WKC 2004 v talianskom Caorle (tam bola bilancia: 5-1-2). "Po organizačnej i športovej stránke mal tohtoročný európsky šampionát vysokú úroveň, v Bratislave sa stalo Slovensko treťou najúspešnejšou krajinou v medailovej bilancii. Oživením športových bojov boli aj exhibičné vystúpenia - ukážky bojových umení, napr. aikida, či šaolínskeho kung-fu," dodala predsedníčka organizačného výboru ME WKC v Bratislave Ľubomíra Klementisová.

Konečná medailová bilancia slovenských karatistov na 5. majstrovstvách Európy WKC v Bratislave (4-3-2):