Tenis-Masters: Federer prvým semifinalistom

16.11.2005, 07:33

Líder svetového mužského tenisu Švajčiar Roger Federer zvíťazil v zápase červenej skupiny na prestížnom Turnaji majstrov v Šanghaji (dotácia 4,45 milióna dolárov) nad Chorvátom Ivanom Ljubičičom za 2:17 h v troch setoch 6:3, 2:6, 7:6 (4) a ako prvý si zaistil postup do semifinále. Pomohol mu k tomu Argentínčan David Nalbandian, ktorý v druhom zápase zdolal svojho krajana Guillerma Coriu 7:5, 6:4.
Dvadsaťštyriročný fenomén súčasnej tenisovej scény neprehral už 33 duelov v rade. Federer v prípade, že sa mu podarí tento turnaj vyhrať, bude tretím tenistom v histórii s tromi prvenstvami v rade. Pred ním sa to podarilo iba Rumunovi Ilie Nastasemu (1971-1973) a Čechovi Ivanovi Lendlovi (1985-1987).
Obhajca titulu začal dobre a v úvodnom sete nedal nepríjemnému Chorvátovi žiadnu šancu. Svojím nekompromisným poňatím hry zatlačil súpera do defenzívy a po sérii tvrdých umiestnených úderov získal dejstvo 6:3. Rodák z Banja Luky, ktorý bude lídrom chorvátskeho daviscupového tímu vo finálovom zápase DC proti Slovensku (2.-4. decembra v SIBAMAC aréne bratislavského NTC), ale nezložil zbrane a v druhom sete prekvapujúco dominoval a vynútil si tak rozhodujúce tretie dejstvo. Federer sa v ňom neúspešne pokúsil o knokaut, keď za stavu 5:3 a 5:4 premárnil dovedna tri mečbaly. Rozhodnutie padlo až v tajbrejku, v ktorom mal navrch dvojnásobný víťaz Masters.
"Bol to presne taký zápas, aký som očakával. Dokonca by som povedal, že po mojej pauze pre zranenie bol Ljubičič miernym favoritom. Z víťazstva mám veľkú radosť, pretože súper bojoval až do samého konca," priznal Federer, ktorého výkon ocenil aj zdolaný Chorvát: "Pokúsil som sa hrať svoj najlepší tenis a takmer som bol za to odmenený. Federer je však naozaj výborný a keď hrá tak, ako je schopný, veľa protizbraní vám nezostane."
David Nalbandian sa víťazstvom nad Coriom vrátil do hry o postup do semifinále. "Už proti Federerovi som podal dobrý výkon, teraz som dosiahol aj želateľný výsledok. Ak budem hrať takto aj naďalej, mám tento týždeň šancu na úspech," uviedol Nalbandian. Coria v úvodných dvoch zápasoch nezískal ani set.

Turnaj majstrov - 3. deň:
"červená skupina":
Roger Federer (Švaj.) - Ivan Ljubičič (Chorv.) 6:3, 2:6, 7:6 (4), David Nalbandian (8-Arg.) - Guillermo Coria (4-Arg.) 7:5, 6:4