F1: Michael Schumacher víťazom VC USA

03.07.2006, 08:03
SITASITA

Víťazom Veľkej ceny USA, desiateho podujatia seriálu majstrovstiev sveta formuly 1, sa stal jazdec tímu Ferrari Michael Schumacher. Sedemnásobný majster sveta zvíťazil v tejto sezóne už po tretí raz a celkovo je to už jeho 87. víťazstvo v F1 v kariére. "Počas celého víkendu sme predvádzali vynikajúce výkony. Vedeli sme, že máme k dispozícii skvelé auto a spolupracovať s Felipem (Massa) je veľmi dobré. Pre formulu 1 je dobré, že Fernando (Alonso) skončil až na piatej priečke. O týždeň môže byť rozdiel medzi nami ešte menší," povedal M. Schumacher. Na druhom mieste na okruhu v Indianapolis skončil Schumacherov tímový kolega Felipe Massa a tretiu priečku obsadil Giancarlo Fisichella jazdiaci na Renaulte. Úradujúci šampión Španiel Fernando Alonso skončil až na piatej priečke, vďaka čomu znížil Schumacher jeho náskok na čele priebežného poradia na 19 bodov.
Cestu za svojim už piatym triumfom na VC USA mal nemecký pilot Ferrari zjednodušenú, keďže hneď v prvom kole predčasne skončili po hromadnej havárii obaja jazdci McLarenu, Heidfeld, Webber, Speed, Montagny a Klien. Celú nehodu zapríčinil Kolumbijčan Juan Pablo Montoya, ktorý narazil do Brita Jensona Buttona, na čo nedokázali jazdci za touto dvojicou včas zareagovať. Ešte do desiateho kola museli definitívne do boxov aj Sato s Monteirom a na trati tak jazdilo už iba desať monopostov. V piatom kole boli preteky znova odštartované a obaja jazdci Ferrari začali súperom unikať. Strácať začal líder aktuálneho poradia Španiel Alonso, ktorého predbehol v 14. kole tímový kolega Fisichella. O osem kôl neskôr skončil pre poruchu motora aj Kanaďan Jacques Villeneuve. Po prvých zastávkach v boxoch predbehol starší z bratov Schumacherovcov oddielového kolegu Massua a do konca pretekov už nikoho pred seba nepustil. Postupne vzdali Veľkú cenu ešte Alberts a desať kôl pred koncom aj Ralf Schumacher. V celkovom poradí MS má Alonso na svojom konte 88 bodov, Schumacher (59) sa vzďaľuje svojim prenasledovateľom. Tretí je už Giancarlo Fisichella (43), ktorý preskočil Fína Kimiho Räikönnena (39).

Výsledky - VC USA: 1. Michael Schumacher (Nem.) Ferrari 1:34:35,199, 2. Felipe Massa (Braz.) Ferrari +7,984, 3. Giancarlo Fisichella (Tal.) Renault +16,595, 4. Jarno Trulli (Tal.) Toyota +23,604, 5. Fernando Alonso (Šp.)
Renault +28,410, 6. Rubens Barrichello (Braz.) Honda +36,516, 7. David Coulthard (V. Brit.) Red Bull, 8. Vitantonio Liuzzi (Tal.) Toro Rosso, 9. Nico Rosberg (Nem.) Williams - všetci +1 kolo

Celkové poradie v seriáli MS (po 10 podujatiach): 1. Fernando Alonso 88 bodov, 2. Michael Schumacher 69, 3. Giancarlo Fisichella 43, 4. Kimi Räikkönen 39, 5. Felipe Massa 36, 6. Juan Pablo Montoya 26, 7. Jenson Button 16, 8. Rubens Barrichello 16, 9. Nick Heidfeld 12, 10. David Coulthard 10, 11. Ralf Schumacher 8, 12. Jarno Trulli 8, 13. Jacques Villeneuve 7, 14. Mark Webber 6, 15. Nico Rosberg 4, 16. Vitantonio Liuzzi 1, 17. Christian Klien 1

Pohár konštruktérov: 1. Renault 131, 2. Ferrari 105, 3. McLaren-Mercedes 65, 4. Honda 32, 5. BMW Sauber 19, 6. Toyota 16, 7. Red Bull 11, 8. Williams-BMW 10, 9. Toro Rosso 1

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. máj 2024 21:19