StoryEditor

Tenis-DC: Mertiňák prehral s Ančičom, Chorvátsko získalo Davis Cup

05.12.2005, 07:00
Autor:
TASRTASR

horvátski tenisti zvíťazili vo finále Davisovho pohára v SIBAMAC aréne NTC v Bratislave nad Slovenskom tesne 3:2 a po prvý raz v histórii, navyše ako prvý nenasadený tím vôbec, získali povestnú "šalátovú misu". Krajina rozprestierajúca sa pri Jadranskom mori sa pod taktovkou nehrajúceho kapitána Nikiho Piliča stala 12. držiteľom cennej trofeje od založenia súťaže v roku 1900. Pilič sa z triumfu v Davis Cupe tešil štvrtýkrát v kariére, ako kapitán má podiel na troch tituloch Nemecka. Pohár víťazom odovzdal prezident Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) Francesco Ricci Bitti.
V úvodnom nedeľňajšom singli Dominik Hrbatý v súboji tímových jednotiek zdolal Ivana Ljubičiča za 3:20 h po päťsetovej dráme 4:6, 6:3, 6:4, 3:6, 6:4 a vyrovnal stav na 2:2. Zverenec trénera Tibora Tótha zvíťazil nad účastníkom Turnaja majstrov v Šanghaji vôbec po prvý raz v kariére, v predchádzajúcich piatich vzájomných zápasoch ťahal za kratší koniec. Rozhodnutie padlo v záverečnej dvojhre, v ktorej Michal Mertiňák nestačil na Maria Ančiča a po 2.50 h zaknihoval prehru 6:7 (1), 3:6, 4.6.
Hoci priepastný rozdiel vo svetovom rebríčku (143 miest) vysoko favorizoval chorvátsku dvojku Ančiča, Mertiňák mu bol v úvodnom sete vyrovnaným súperom. Za podpory burácajúcej haly si nebojácnym výkonom vynútil tajbrejk, v ňom sa ale jasne presadil 22. hráč Entry systému ATP. Bodom zlomu celého súboja sa napokon ukázalo zaváhanie v druhom geme nasledujúceho dejstva. Ančič premenil druhý z ponúknutých brejkbalov a po potvrdení viedol 3:0. Chorvát domáceho hráča, ktorý po zranení Karola Becka dostal prednosť pred veteránom Karolom Kučerom, účinne obhadzoval a zatlačil ho do defenzívy. Slovák sa sice snažil, v 5. geme mal dokonca šancu na prerazenie servisu súpera, ale vo výhodnom posatavení na sieti nepochopiteľne poslal loptu do autu. Super Mario svojich fanúšikov nesklamal, esom využil hneď prvý z dvoch setbalov a v tej chvíli iba jedno dejstvo delilo jeho tím od celkového víťazstva.
Ančič hneď v úvode tretieho setu prelomil podanie domáceho tenistu a vybudoval si náskok dvoch hier. Mertiňák sa pokúsil ešte o jednu kontru, šnúrou troch gemov viedol 4:3, ale na víťazstvo to už nestačilo. Chorvát totiž po brejku v deviatej hre servoval na zisk pohára, pričom využil druhý mečbal - "davisbal".

Finále Davisovho pohára 2005:
SLOVENSKO Chorvátsko 2:3 trofej získalo Chorvátsko
piatok - dvojhry:
Karol KUČERA - Ivan Ljubičič 3:6, 4:6, 3:6
Dominik HRBATÝ - Mario Ančič 7:6 (4), 6:3, 6:7 (4), 6:4
sobota - štvorhra:
Dominik HRBATÝ, Michal MERTIŇÁK - Ivan Ljubičič, Mario Ančič 6:7 (5), 3:6, 6:7 (5)
nedeľa dvojhry:
HRBATÝ - Ljubičič 4:6, 6:3, 6:4, 3:6, 6:4, MERTIŇÁK Ančič 6:7 (1), 3:6, 4:6

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
02. január 2026 06:55