StoryEditor

Basketbalistu Nasha aj Gretzkého otca vyznamenali Radom Kanady

29.12.2007, 12:52
Autor:
SITASITA

Otec kanadskej hokejovej legendy Wayna Gretzkého Walter obdržal spolu s basketbalistom Stevom Nashom, rýchlokorčuliarkou Clarou Hughesovou a ďalšími významnými osobnosťami najvyššie kanadské civilné vyznamenanie - Rad Kanady. "Môj otec vždy hovoril, že sme najšťastnejší ľudia na svete, keď môžeme žiť v krajine akou je Kanada. Ak by moji rodičia ešte žili, neviem ako by reagovali, keby videli opravára telefónov, ktorý dostal také významné ocenenie," povedal Walter Gretzky.
Jeho otec Anthony emigroval do Kanady po prvej svetovej vojne z Bieloruska, matka Mary prišla do krajiny javorových listov z Poľska. Otec Wayna Gretzkého je v Kanade veľmi populárny, najmä pre podporu, ktorú poskytoval synovi v jeho hokejových začiatkoch. Na dvore rodinného domu vybudoval klzisko, na ktorom sa budúci nalepší hokejista histórie učil korčuľovať. "Som nesmierne šťastný a hrdý na svojho otca. Moji rodičia mi vštepili zmysel pre spravodlivosť a naučili ma pomáhať ľuďom, ktorí to potrebujú. V tomto mi bol otec vždy príkladom a som pyšný na jeho charitatívnu činnosť," vyjadril sa Wayne Gretzky, ktorý dostal Rad Kanady už v roku 1984. Kanadská guvernérka Michaëlle Jeanová ocenila najmä pomoc Waltera Gretzkého v práci pre zrakovo postihnutých. "Som šťastný za každý nový deň. Viem aké to je, keď máte zdravotné problémy a snažím sa pomôcť čo najviac ľuďom," dodal šesťdesiatdeväťročný Walter, ktorý v roku 1991 takmer prišiel o život pri mŕtvici.
Rýchlokorčuliarka a cyklistka Clara Hughesová, držiteľka piatich olympijských medailí, bola vyznamenaná aj za prácu v organizácii "Right to Play", ktorá pomáha športovať deťom z chudobných pomerov. "Aj keď som v športe dosiahla veľké veci, chcem pomôcť aj v inej oblasti. Toto ocenenie je dôkazom toho, že som na správnej ceste," vyjadrila sa Hughesová.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
16. júl 2024 16:49