Našťastie pre nás všetkých dostal Volkswagen rozum a v roku 2006 (teda po dlhých 14 rokoch) ohlásil návrat tejto legendy. O dva roky neskôr (máj 2008) si nové Scirocco odkrútilo svoju premiéru na 24h pretekoch na Nürburgringu a hneď na to sa dostalo do predaja. Tak teda prosím, privítajme Scirocco tretej generácie.
Zimné počasie malo v deň testu nad nami zľutovanie – prestalo snežiť, vyčasilo sa (teda tak, ako sa to v zime len dá) a teplota stúpla na príjemné 3 stupne :-) Preto sme pre vás nafotili auto najmä v exteriéroch. Táto jeho modrá farba totiž krásne kontrastuje s ponurou, všade prítomnou zimnou šeďou.
Testovaný kúsok bol vybavený motorom 1.4 TSI s výkonom 160 PS. Tento výkon dosahuje aj vďaka technickému riešeniu ktoré svojho času použila Lancia vo svojej legendárnej beštií S4 (o tej vám prinesieme čoskoro materiál) – kompresorom a zároveň turbom dopovaný motor. Kompresor pomáha v spodných otáčkach kým štafetu neskôr nepreberie turbo. Vďaka tomuto riešeniu sa neželaný turbo efekt eliminuje na minimum (majitelia turbo dieslov by mohli rozprávať...). V praxi sa to prejavuje lineárnym záťahom v celom spektre otáčok, až miestami zabudnete na to, že pod kapotou je motor „len“ s 1390 ccm.
Nemusíme si nič nahovárať, Volkswagen nie je zrovna značka, ktorá by vyrábala nejaké extra sexy kúsky za ktorými si ľudia vykrútia krk. Avšak ako sme škonštatovali pri teste modelu VW EOS tak to isté musíme spraviť aj teraz. Designérom s FauVé patrí naše uznanie a hlboká poklona. Scirocco tretej generácie sa im proste podarilo, je krásne, elegantné a dravé zároveň. Jednoznačne najkrajší Volkswagen z aktuálnej ponuky tohto výrobcu. Ba čo viac, v tejto testovanej modrej je jednoducho k zožratiu, nemyslíte?
Interiér auta je skoro totožný s tým, ktorý nájdete v EOSe alebo v Golfe V, prístrojovka je teda iná ako v aktuálnej, šiestej generácií. Sedačky sú špičkové, tak ako aj samotný posed, nájsť si správnu polohu bola otázka sekúnd. Volant je dole skosený (áno, to je najnovšia zábavka inžinierov z VW, do všetkého športového pchať zdola ufiknuté volanty...) ale celkovo má správny priemer a hrúbku venca. Naša verzia bola 6. stupňový manuál, takže pod samotným volantom sa už nenachádzali krídelka pre radenie rýchlostí. Čo ale môže prípadným záujemcom o toto auto vadiť, je priam klaustrofobický pocit za volantom. Nízko položená strecha, masívne predné a zadné stĺpiky (tie predné, áčkové, su fakt sakra tlsté!) a obmedzený výhľad vzad. Paradoxne nám toto všetko pripomína iné, už skoro zabudnuté športové kupé z dielní VW – Corrado. Avšak, kto chce športové auto takéhoto charakteru, musí tieto veci akceptovať ako fakt a samozrejmosť vďaka ktorej je karoséria ďaleko tuhšia ako u bežných áut. Pre ten zvyšok je tu klasický Golf. Mimochodom, onedlho vám skutočne prinesieme aj priame porovnanie Scirocco vs. Golf. Sedenie vzadu nie je síce úplne ideálne na dlhé cesty (tu si fakt pripadáte ako v ponorke) ale na strane druhej, v tejto kategórií áut je až nadpriemerne dobré (vyše 180cm vysoký vodič si dokáže sadnúť sám za seba). Navyše, zadné sedačky sú veľmi pekne anatomicky tvarované, takže už len pohľad na ne povie veľmi veľa o charaktere tohto auta. Ak budete chcieť prevážat aj nejakú tú batožinu, môžete sa spoľahnúť na kufor, ten je totiž dostatočne objemný (reči o tom, že kupéčka majú malé kufre, neberieme!) aj keď jeho nakladacia hrana je relatívne vysoko (opäť daň za tuhú karosériu).
Po zabuchnutí dverí zistíte, že okná sa pri úplnom zavretí ešte dotiahnu o chlp vyššie, presne ako kupátko od iného nemeckého výrobcu: BMW. 3,2,1 štart! To prvé čo upúta počas jazdy vašu pozornosť je zvuk. Skutočne by to asi málokto čakal, ale táto jednaštvorka vie ponúknuť pekný „dospelácky“ zvuk. Ide o hrubý chrapčiaci baritón s občasným odkašlaním cez výfukové potrubie, paráda! Ten neobťažuje nadmerným hlukom ani vo vyšších rýchlostiach. Ak budete mať možnosť sa zviesť v tomto aute, kľudne si zájdite na väčšie parkovisko a poproste spolujazdca o pár prejazdov okolo vás. Ten zvuk stojí za to, preto ani nepomýšlajte na dieslovú verziu, to by bol hriech!
Nové Scirocco je silne návykové, motivuje vás k športovej jazde a zakaždým do neho nasadáte s nenútenou radosťou. Jazdné vlastnosti sú silne neutrálne (aj vďaka tak malému a relatívne ľahkému motoru) a každá nasledujúca zákruta je výzva, nie hrozba. Sériové športové pruženie z vás ani v meste nevytrasie obed, ale ak by sa vám zdalo príliš tvrdé, priplaťte si radšej za adaptívne pruženie DCC, s tým si prepnete požadovanú charakteristiku pruženia priamo zo sedadla vodiča. Úsme na tvári je teda zaručený. A ten vám, našťastie, nezmizne ani na čerpacej stanici keď si auto priemerne cucne 8 litrov na 100 km. Dá sa samozrejme jazdiť aj úspornejšie (to si ale potom kúpte Polo a nám nechajte prosím Scirocco) ale aj za oveľa drahšie – pri vyslovene športovej jazde sa dokážete prehupnúť aj cez 13 litrov, ale to je už skutočne horná hranica. Väčšinu času sa budete pohybovať v bezpečných 8 litrových vodách.
Chcete obratné, živé a štýlové auto do 3/4 milióna (teda cca 25 000 Euro) s ktorým sa dá cestovať na dlhšie vzdialenosti či do mesta ale aj skúsiť športovú jazdu? A pritom aby bolo stále úsporné a skvelo vybavené? Nehľadajte viac, práve ste ho našli...
Za zapožičanie ďakujeme firme Autoprofit s.r.o., Galanta, autorizovanému dealerovi značiek Škoda, VW a Seat.
| Zdvihový objem (ccm): | 1390 |
| Počet valcov / ventilov: | 4 / 16 ; Dvojstupňové prepĺňanie kompresor ( eaton ) + turbo |
| Maximálny výkon (kW / k): | 118 / 160 @ 5800 ot. |
| Maximálny krútiaci moment (Nm): | 240 @ 1500 ot. |
| Maximálna rýchlosť (km/h): | 218 |
| Zrýchlenie 0 - 100 km/h (s): | 8 |
| Spotreba mesto/mimo/mix (l/100 km): | x / x / 6,5 |
| Prevodovka: | 6 stupňová manuálna |
| Pohotovostná hmotnosť (kg): | 1271 |
| Rozmer pneu: | 225/45 R17 |
| Cena (Sk, Euro): | 707 659, 23 490 |
| Článok a fotografie prevzaté z webu | |
| Viac fotografií vo vyššom rozlíšení nájdete na tejto adrese. | |
