Koľko z dohody zaplatí starobný dôchodca
Poberatelia starobného dôchodku budú môcť aj budúci rok naďalej pracovať v podstate bez obmedzení. Avšak ak si privyrábajú na dohodu o vykonaní práce alebo na dohodu o pracovnej činnosti, budú od januára platiť z tejto odmeny aj odvody do Sociálnej poisťovne.
Platiť bude 4 % na starobné poistenie, zamestnávateľ za neho zaplatí celkové odvody 19,80 %.
Výhodou bude to, že si takto dôchodca – dohodár stále sporí na dôchodok a po skončení pracovného pomeru – práce na dohodu, môže požiadať o zvýšenie dôchodku (najviac však raz za rok).
Príklad
Poberateľ starobného dôchodku má príjem z dohody 250 eur. Koľko dostane vyplatené dnes a od budúceho roku?
Rok 2012
Odmena = 250 eur
Daň = 250 x 19 % = 47,50 eura
Čistá mzda = 250 - 47,50 = 202,50 eura
Zamestnávateľ platí
– poistné na garančné poistenie 250 x 0,25 % = 0,62 eura
– poistné na úrazové poistenie 250 x 0,8 % = 2 eurá
Spolu 2,62 eura
Rok 2013
Odmena = 250 eur
Odvod na starobné poistenie = 250 x 4 % = 10 eur
Daň = (250 - 10) x 19 % = 45,60 eura
Čistá mzda = 250 - 10 - 45,60 = 194,40 eura
Zamestnávateľ zaplatí
– starobné poistenie 250 x 14 % = 35 eur
– odvod do rezervného fondu solidarity 250 x 4,75 % = 11,87 eura
– poistné na garančné poistenie 250 x 0,25% = 0,62 eura
– poistné na úrazové poistenie 250 x 0,8 % = 2 eurá
Spolu 49,49 eura
Starobný dôchodca dostane vyplatené o 8,10 eura menej.
Zamestnávateľ zaplatí za takéhoto dohodára o 46,87 eur viac.
Valorizácia dôchodku
– starobný dôchodok o 11,20 eura
– starobný dôchodok vyplácaný v sume jednej polovice o 3,50 eura (je to v prípade súbehu nárokov na výplatu dôchodkov)
O zvýšenie dôchodku nemusí starobný dôchodca žiadať. Sociálna poisťovňa urobí zvýšenie automaticky od prvej splátky dôchodku v roku 2013.
Rovnaké odvody budú platiť z dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti aj poberatelia výsluhového dôchodku, ktorí dovŕšili dôchodkový vek.
Koľko z dohody zaplatí invalidný dôchodca
Poberateľ invalidného dôchodku bude môcť od budúceho roka pracovať na dohodu o vykonaní práce, alebo na dohodu o pracovnej činnosti. Avšak bude z tohto príjmu platiť odvody do Sociálnej poisťovne.
Platiť bude poistné na dôchodkové poistenie 4 % a na invalidné poistenie 3 %, zamestnávateľ za neho zaplatí celkové odvody 22,80 %.
Okrem toho, že kvôli odvodom zarobia invalidní dôchodcovia na dohodu menej, počítať musia aj s ďalším negatívom – napriek tomu, že budú platiť poistné na invalidné poistenie, po skončení dohody sa im invalidný dôchodok nezvýši tak, ako sa to dá pri starobnom dôchodku.
Až po dosiahnutí dôchodkového veku sa poberateľovi invalidného dôchodku vypočíta suma starobného dôchodku za všetky predošlé roky a v prípade, ak je suma starobného dôchodku vyššia ako suma invalidného dôchodku, poberá vyššiu sumu.
Príklad
Poberateľ invalidného dôchodku má príjem z dohody 250 eur. Koľko dostane vyplatené dnes a od budúceho roku?
Rok 2012
Odmena = 250 eur
Daň = 250 x 19 % = 47,50 eura
Čistá mzda = 250 - 47,50 = 202,50 eura
Zamestnávateľ platí
– poistné na garančné poistenie 250 x 0,25 % = 0,62 eura
– poistné na úrazové poistenie 250 x 0,8 % = 2 eurá
Spolu 2,62 eura
Rok 2013
Odmena = 250 eur
Odvod na starobné poistenie = 250 x 4 % = 10 eur
Odvod na invalidné poistenie = 250 x 3 % = 7,50 eura
Odvody spolu = 17,50 eura
Daň = (250 - 17,50) x 19 % = 44,17 eura
Čistá mzda = 250 - 17,50 - 44,17 = 188,33 eura
Zamestnávateľ zaplatí
– starobné poistenie 250 x 14 % = 35 eur
– invalidné poistenie 250 x 3 % = 7,50 eura
– odvod do rezervného fondu solidarity 250 x 4,75 % = 11,87 eura
– poistné na garančné poistenie 250 x 0,25 % = 0,62 eura
– poistné na úrazové poistenie 250 x 0,8 % = 2 eurá
Spolu 56,99 eura
Starobný dôchodca dostane vyplatené o 14,17 eura menej.
Zamestnávateľ zaplatí za takéhoto dohodára o 54,37 eura viac.
Valorizácia dôchodku
– invalidný dôchodok priznaný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, zvýši sa o 10,10 eura
– pokiaľ je vyplácaný v sume jednej polovice, zvýši sa o 3,60 eura
– invalidný dôchodok priznaný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 % o 5,90 eura
– pokiaľ je priznaný v sume jednej polovice, zvýši sa o 2,40 eura
Rovnaké odvody budú platiť z dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti aj poberatelia invalidného výsluhového dôchodku.
Koľko z dohody zaplatí predčasný starobný dôchodca
Najviac zmien čaká od januára 2013 tých, čo poberajú predčasný dôchodok a pracujú k tomu na dohodu. V zásade bude platiť, že sa takíto dôchodcovia budú musieť rozhodnúť medzi predčasným dôchodkom alebo príjmom z dohody – poberať oba naraz nebude možné.
Z odmeny z dohody zaplatia poistné podľa toho, či pôjde o pravidelný mesačný alebo nepravidelný príjem. Pri nepravidelnom príjme bude musieť platiť 4 % zdravotné poistenie a 4 % na starobné poistenie. Zamestnávateľ za neho zaplatí odvody v celkovej výške 29,80 %.
Pri pravidelnom príjme zaplatí 4 % zdravotné poistenie, 1,4 % nemocenské poistenie a 4 % starobné poistenie. Zamestnávateľ za neho zaplatí odvody v celkovej výške 31,20 %.
Príklad
Predčasný dôchodca bude pracovať v roku 2013 na dohodu, odmena bude 250 eur. Koľko zaplatí na odvodoch?
Pri pravidelnom mesačnom príjme
Rok 2012
Odmena = 250 eur
Daň = 250 x 19 % = 47,50 eura
Čistá mzda = 250 - 47,50 = 202,50 eura
Zamestnávateľ platí
– poistné na garančné poistenie 250 x 0,25 % = 0,62 eura
– poistné na úrazové poistenie 250 x 0,8 % = 2 eurá
Spolu 2,62 eura
Rok 2013
Odmena = 250 eur
Odvod na zdravotné poistenie = 250 x 4 % = 10 eur
Odvod na starobné poistenie = 250 x 4 % = 10 eur
Odvod na nemocenské poistenie = 250 x 1,4 % = 3,50 eura
Daň = (250 - 23,50) x 19 % = 43,03 eura
Čistá mzda = 250 - 23,50 - 43,03 = 183,47 eura
Zamestnávateľ zaplatí
– zdravotné poistenie 250 x 10 % = 25 eur
– na nemocenské poistenie 250 x 1,4 % = 3,50 eura
– starobné poistenie 250 x 14 % = 35 eur
– odvod do rezervného fondu solidarity 250 x 4,75 % = 11,87 eura
– poistné na garančné poistenie 250 x 0,25 % = 0,62 eura
– poistné na úrazové poistenie 250 x 0,8 % = 2 eurá
Spolu 77,99 eura
Starobný dôchodca dostane vyplatené o 19,03 eura menej.
Zamestnávateľ zaplatí za takéhoto dohodára o 75,37 eura viac.
Pri nepravidelnom príjme
Rok 2012
Odmena = 250 eur
Daň = 250 x 19 % = 47,50 eura
Čistá mzda = 250 – 47,50 = 202,50 eura
Zamestnávateľ platí
– poistné na garančné poistenie 250 x 0,25 % = 0,62 eura
– poistné na úrazové poistenie 250 x 0,8 % = 2 eurá
Spolu 2,62 eura
Rok 2013
Odmena = 250 eur
Odvod na zdravotné poistenie = 250 x 4 % = 10 eur
Odvod na starobné poistenie = 250 x 4 % = 10 eur
Daň = (250 - 20) x 19 % = 43,70 eura
Čistá mzda = 250 - 20 - 43,70 = 186,30 eura
Zamestnávateľ zaplatí
– zdravotné poistenie 250 x 10 % = 25 eur
– starobné poistenie 250 x 14 % = 35 eur
– odvod do rezervného fondu solidarity 250 x 4,75 % = 11,87 eura
– poistné na garančné poistenie 250 x 0,25 % = 0,62 eura
– poistné na úrazové poistenie 250 x 0,8 % = 2 eurá
Spolu 74,49 eura
Starobný dôchodca dostane vyplatené o 16,20 eura menej.
Zamestnávateľ zaplatí za takéhoto dohodára o 71,87 eura viac.
Kedy pracujúci predčasný dôchodca príde presne o dôchodok
1. Ak dohodu uzatvoril ešte tento rok a pokračovať bude v roku 2013, najdlhšie však do 28. februára 2013
V januári a vo februári ešte môže poberať aj predčasný dôchodok aj príjem z dohody. Dohodu však musí ukončiť najneskôr do konca februára (zamestnávateľ musí podať odhlášku), aby výplata predčasného dôchodku pokračovala aj zvyšok roka.
Týka sa to len predčasných dôchodcov, teda tých, čo do konca februára nenadobudnú dôchodkový vek.
2. Ak dohodu uzatvoril ešte tento rok a pokračovať bude v roku 2013, a to dlhšie ako do 28. februára 2013
V januári a vo februári môžete poberať aj dôchodok aj odmenu z dohody. Keďže však dohoda bude trvať aj naďalej, v marci zanikne nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku.
3. Ak poberá predčasný starobný dôchodok a bude chcieť pracovať na dohodu, ktorú uzavriete v roku 2013
Nemôže poberať aj predčasný dôchodok aj príjem z dohody. Musí sa rozhodnúť, či chce jedno, alebo druhé.
4. Ak poberá predčasný starobný dôchodok a bude chcieť pracovať na dohodu, avšak bude mať len krátkodobé príjmy
O predčasný dôchodok nemusí prísť vtedy, ak by išlo o krátkodobý príjem v mesiaci a zánik dohody, a tým aj dôchodkového poistenia bude ešte pred najbližším výplatným termínom. V takomto prípade príde len o časť predčasného dôchodku – skráti sa podľa toho, koľko dní v mesiaci pracoval na dohodu.
Valorizácia dôchodku
– predčasný starobný dôchodok sa zvýši o 11,50 eura
– predčasný starobný dôchodok vyplácaný v sume jednej polovice sa zvýši o 4,10 eura
