17.02.2016, 09:15

Obamov odkaz: USA pôjdu po Islamskom štáte, kdekoľvek sa objaví

Obamov odkaz: USA pôjdu po Islamskom štáte, kdekoľvek sa objaví

Spojené štáty budú pokračovať v útokoch na extrémistickú skupinu Islamský štát (IS) v Líbyi, keď sa tam stanovia nové ciele. Americký prezident Barack Obama to povedal na utorňajšej tlačovej konferencii v kalifornskom meste Rancho Mirage.

Obama v tejto súvislosti podľa agentúry AP dodal, že Spojené štáty pôjdu za IS, "kdekoľvek sa zjaví".

Šéf Bieleho domu pripomenul vlaňajší útok USA, pri ktorom v Líbyi zahynul jeden z vodcov IS. USA pôjdu podľa Obamu do akcie, pokiaľ budú mať v dohľade jasný cieľ. Washington spolupracuje s ďalšími spojencami na tom, ako určiť možnosti na potlačenie IS v Líbyi.

Obama sa domnieva, že Líbya by mohla byť úspešná v prípade funkčnej vlády. V tejto krajine podľa neho pôsobí mnoho skupín, ktoré nesúhlasia s IS, a vytvorenie vlády je najdôležitejším krokom na rozuzlenie konfliktu.

Spojené štáty privítali víkendovú dohodu znepriatelených líbyjských frakcií, ktoré v nedeľu na rokovaniach v Maroku predložili návrh na zloženie vlády národnej jednoty. Bude mať 13 ministrov a päť štátnych tajomníkov.

K dohode došlo viac ako dva týždne po tom, čo medzinárodne uznaný parlament sídliaci vo východolíbyjskom meste Tobruk odmietol pôvodne 32-člennú vládu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.