StoryEditor

Saudskoarabi ropným partnerom neveria, útočia aj na americkú bridlicu

24.02.2016, 23:00

Zníženie cien ropy až k dvadsiatim dolárom za barel, krach amerických firiem, ktoré ťažia ropu z bridlíc, či znefunkčnenie ropného kartelu OPEC (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu). To všetko môžu spôsobiť najnovšie kroky Saudskej Arábie. Kľúčovému svetovému producentovi ropy došla trpezlivosť a krajina prestáva dôverovať svojim spojencom v rámci organizácie. Ali Bin Ibrahim Naimi, saudskoarabský minister pre petrolejársky priemysel zašiel ešte ďalej, keď sa oprel do amerických spoločností ťažiacich ropu z bridlíc. „Mali by nájsť spôsob, ako znížiť svoje náklady, a nie domáhať sa vyššej ceny ropy. Ak to nedokážu, mali by si požičať viac peňazí, alebo skončiť,“ povedal Naimi.

„Medzi najväčšími producentmi je menšia dôvera ako inokedy. Saudskoarabi sa obávajú, že aj keď by sa dohodli na obmedzení produkcie ropy, mnohé krajiny by ju v realite nedoručili a nedodržali slovo,“ tvrdí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky. Dodáva, že Saudská Arábia by tak stratila svoj trhový podiel. A to je presne to, čoho sa Saudskoarabi obávajú.

Nefunkčný OPEC

Napriek tomu, že sa v posledných týždňoch významní producenti ropy ako Rusko, Katar či Venezuela dohodli na obmedzení ťažby, aby zabránili ďalšiemu znižovaniu ceny čierneho zlata, skúsenosť ukazuje, že podobné dohody sa v minulosti nestretli vždy s úspechom a priniesli viac škody ako úžitku. „K prudkému prepadu ropy v posledných dvoch rokoch prispelo aj to, že dovtedy dohodnuté ťažobné kvóty sa nedodržiavali. Podobné nedodržiavanie prakticky znefunkčnilo ropný kartel OPEC,“ tvrdí Vladimír Vaňo, analytik Sberbank. Zároveň dodáva, že podobné dohody majú význam, len ak ich zúčastnení členovia dodržiavajú.

Problémová bridlica

Americké spoločnosti ťažiace z bridlíc, ktoré by podľa saudskoarabského ministra Naimiho mali buď znížiť náklady alebo skončiť, sú momentálne v lepšej pozícii ako v minulosti. „Náklady na ťažbu z bridlíc výrazne zefektívnili, s čím Saudská Arábia pôvodne nepočítala,“ tvrdí Peter Svoreň, analytik spoločnosti Capital Markets. Nie všetci americkí ťažiari sú však úplne neohrození. „Podľa agentúry Moody´s až 74 severoamerických producentov bude mať problémy splácať svoje relatívne vysoké záväzky, a môžu zbankrotovať alebo skončiť v reštrukturalizácii,“ tvrdí Pánis.

Ropa aj trhy v poklese

Ako to v podobných prípadoch býva už zvykom, vyjadrenia saudskoarabského ministra pre ropu nenechali chladnými ani ceny. „Tlak na ropu je naďalej prítomný a veľa bude závisieť od schopnosti krajín dohodnúť sa na obmedzení jej ťažby. Do najbližšieho stretnutia kartelu OPEC sa však dá očakávať postupný pokles až na 20 dolárov za barel pri americkej ľahkej rope WTI,“ domnieva sa Svoreň.

Vývoj od začiatku kalendárneho roka ukázal, že svetové trhy si budú musieť zvyknúť na cenovú volatilitu ropných produktov. „Mohli sme byť za posledný mesiac svedkami hneď niekoľkých obojsmerných výkyvov v rámci takmer 9-dolárového pásma,“ upozorňuje Vaňo.

Do pohybu sa dali aj burzy v Ázii, Amerike a aj v Európe. Podľa analytikov však ide len o krátkodobý stav. „Mnohé suverénne fondy krajín produkujúcich ropu uviedli, že nízke ceny ropy ich primali k tomu, aby vypredávali svoje akciové pozície a tak pokryli výpadky v príjmoch z predaja ropy. Na druhej strane je nutné uviesť, že štáty závislé od importu ropy zažívajú výborné obdobie rastúcich podnikových ziskov. Tie môžu reinvestovať i do akcií,“ uzatvára Tomčiak.

01 - Modified: 2022-10-02 09:37:06 - Feat.: - Title: Ceny ropy v septembri a za celý 3. kvartál výrazne klesli 02 - Modified: 2022-09-29 06:08:00 - Feat.: - Title: Ceny ropy sa vrátili k poklesu, cena Brentu sa pohybuje pod 89 dolárov za barel 03 - Modified: 2022-09-28 16:17:16 - Feat.: - Title: Ceny ropy stúpajú, zásoby ropy a pohonných hmôt v USA neočakávane klesli 04 - Modified: 2022-09-27 06:27:53 - Feat.: - Title: Ceny ropy sa vrátili k rastu, cena Brentu sa posunula bližšie k 85 USD/barel 05 - Modified: 2022-09-26 04:41:56 - Feat.: - Title: Vojna a návrat do komunizmu
menuLevel = 1, menuRoute = ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = ekonomika, homepage = false
03. október 2022 20:21