31.05.2016, 13:09

Slováci menia dovolenkové destinácie. Obávajú sa o bezpečnosť

Zvýšený záujem slovenské cestovné kancelárie zaznamenali o Grécko, Španielsko, Taliansko a Bulharsko.

Slováci menia dovolenkové destinácie. Obávajú sa o bezpečnosť
Zdroj: Reuters

Slováci kvôli bezpečnostnej situácii vo svete menia cieľové destinácie pre tohtoročnú dovolenku v zahraničí, cestovné kancelárie očakávajú zhruba rovnaký počet klientov ako vlani. Vyplýva to z informácií Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA).

Nižší záujem zaznamenali cestovné kancelárie o Egypt, Tunisko a Turecko, ktoré sa vlani dostalo do čela najobľúbenejších destinácií obyvateľov Slovenska a ktoré na tejto pozícii vystriedalo skôr najvyhľadávanejšie Chorvátsko. "Turecko sa predáva, ale nepochybne nedosiahneme 100 000 klientov ako minulý rok. Ostatné destinácie, o ktoré je zvýšený záujem, výpadok Tuniska a Egypta asi vyrovnajú. Celkový počet klientov bude zhruba na úrovni 600 000," povedal novinárom na otázku ČTK prezident asociácie Stanislav Macko.

Minulý rok služieb slovenských cestovných kancelárií využilo viac ako 623 000 ľudí, čo bolo o päť percent viac osôb ako v roku predchádzajúcom. Záujem o Tunisko, kde vlani došlo k dvom veľkým teroristickým útokom namiereným proti turistom, klesol o takmer dve tretiny na 8400 ľudí. O tretinu sa zmenšil počet slovenských dovolenkárov v Egypte.

Cestovné kancelárie ešte vlani, zrejme v obave o predaj zájazdov, znížili objem objednaných charterových letov u dopravcu Travel Service na tohtoročné leto o 30 percent. Člen vedenia SACKA Mikuláš Milko ale uviedol, že vzhľadom na doterajší predaj pobytov bude potrebné prepravnú kapacitu navýšiť.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.