14.08.2017, 18:14

Overili ste si, či aj vám stúpne dôchodok? Prinášame návod, ako to zistiť

Štát narovná krivdu najstarším dôchodcom, preráta im penzie. Niektorým pridá okolo 25 eur, iným aj viac. Všetko je v utorkových HN.

Overili ste si, či aj vám stúpne dôchodok? Prinášame návod, ako to zistiť
Zdroj: Snímka: HN

Časť dôchodcov dostane od štátu prekvapenie. Poskočia im penzie. Tento nárok však nedostanú všetci – len tí, ktorým prišiel dôchodkový výmer pred prvým januárom 2004. Ale ani z tejto vekovej kategórie to nebudú všetci.

Na koho sa to teda bude vzťahovať? Keďže okolo roku 2004 „zúrila" dôchodková reforma a vystriedali sa viaceré zákony, nárast dôchodku bude závisieť od:
1. príslušného právneho predpisu, podľa ktorého sa danému penzistovi určila suma penzie,
2. od dátumu jeho priznania,
3. od hodnoty priemerného mesačného zárobku, z ktorého sa penzia vypočítala.

Ďalej platí, že dôchodky sa novo určia aj podľa toho, či boli priznané v sume určenej podľa predpisov účinných pred 1. októbrom 1988 alebo až v období od 1. októbra 1988 do 31. decembra 2003.

Tieto legislatívne rozdiely nastali preto, lebo zákon o sociálnom zabezpečení spred roka 2004 bol postavený na absolútne inej filozofii – na solidarite medzi rôzno príjmovými kategóriami ľudí. Zatiaľ čo následná dôchodková reforma z dielne ministra Ľudovíta Kaníka sa už riadila princípom zásluhovosti, nie solidárnosti.
Týmto vznikli v dôchodkoch na prelome rokov 2003 a 2004 disproporcie. V odchode do penzie tak stačil rozdiel jediného mesiaca a penzisti v danom období dostali diametrálne odlišné dôchodky, čo vnímali ako nespravodlivosť.
Po odchode ministra Kaníka sa na riešenie krivdy v roku 2006 podujala ministerka práce Iveta Radičová. Ďalšia novela príslušného zákona bola v roku 2008, ktorú predložila zase ministerka Viera Tomanová. Ani jedna zo zmien však nevyriešila situáciu všetkých starodôchodcov. Až súčasná vláda rieši problém komplexne.

Podrobnosti o tom, komu štát pridá, odkedy a koľko, sa dočítate v utorkových HN v prílohe Poradca.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.