Časť dôchodcov dostane od štátu prekvapenie. Poskočia im penzie. Tento nárok však nedostanú všetci – len tí, ktorým prišiel dôchodkový výmer pred prvým januárom 2004. Ale ani z tejto vekovej kategórie to nebudú všetci.
Na koho sa to teda bude vzťahovať? Keďže okolo roku 2004 „zúrila" dôchodková reforma a vystriedali sa viaceré zákony, nárast dôchodku bude závisieť od:
1. príslušného právneho predpisu, podľa ktorého sa danému penzistovi určila suma penzie,
2. od dátumu jeho priznania,
3. od hodnoty priemerného mesačného zárobku, z ktorého sa penzia vypočítala.
Ďalej platí, že dôchodky sa novo určia aj podľa toho, či boli priznané v sume určenej podľa predpisov účinných pred 1. októbrom 1988 alebo až v období od 1. októbra 1988 do 31. decembra 2003.
Tieto legislatívne rozdiely nastali preto, lebo zákon o sociálnom zabezpečení spred roka 2004 bol postavený na absolútne inej filozofii – na solidarite medzi rôzno príjmovými kategóriami ľudí. Zatiaľ čo následná dôchodková reforma z dielne ministra Ľudovíta Kaníka sa už riadila princípom zásluhovosti, nie solidárnosti.
Týmto vznikli v dôchodkoch na prelome rokov 2003 a 2004 disproporcie. V odchode do penzie tak stačil rozdiel jediného mesiaca a penzisti v danom období dostali diametrálne odlišné dôchodky, čo vnímali ako nespravodlivosť.
Po odchode ministra Kaníka sa na riešenie krivdy v roku 2006 podujala ministerka práce Iveta Radičová. Ďalšia novela príslušného zákona bola v roku 2008, ktorú predložila zase ministerka Viera Tomanová. Ani jedna zo zmien však nevyriešila situáciu všetkých starodôchodcov. Až súčasná vláda rieši problém komplexne.
Podrobnosti o tom, komu štát pridá, odkedy a koľko, sa dočítate v utorkových HN v prílohe Poradca.