17.01.2018, 00:00

Sporná hranica? Dá sa riešiť aj bez podávania žaloby na súd

Roky presedené na súde kvôli hranici pozemku. Napäté vzťahy, nevraživé pohľady. Pritom mnohé sa dalo vyriešiť už dávno a bez súdnych poplatkov.

Sporná hranica? Dá sa riešiť aj bez podávania žaloby na súd
Zdroj: Dreamstime

Susedia sa roky súdia o hranicu pozemku a o oplotenie. V každom štádiu sa dá žaloba zo súdu stiahnuť a riešiť spor mimosúdnou cestou. Potvrdzuje to mediátorka Dana Baliová. „Mediáciu možno začať v ktoromkoľvek štádiu riešenia sporu,“ upozorňuje. Teda aj počas súdneho konania. „Či a kedy stiahnuť podanie, si rozhodnú účastníci mediačného konania podľa vývoja sami alebo po konzultácii so svojimi právnymi zástupcami. Uzavrú dohodu o mediácii a tak svoj spor ukončia. Súd im vráti časť uhradeného súdneho poplatku.“

Potrebná je vôľa
Ide vlastne o proces, pri ktorom nezávislá, nestranná osoba – mediátor – pomáha sporiacim stranám dospieť k dohode. „Nie je na veci emočne zainteresovaná, má teda odstup a vie s nadhľadom usmerniť emočné konanie strán. Dovolím si tvrdiť, že 70 percent úspechu mediácie je na ume a šikovnosti mediátora komunikačne zvládnuť, vedieť usmerniť účastníkov, aby dospeli k dohode,“ tvrdí Andrej Bábsky, konateľ Gavalieri, s. r. o., Podmienkou je aktívna účasť strán.

„Meditácia je vhodná tam, kde je vzťah medzi sporiacimi stranami. Minimálny vzťah je základ,“ dopĺňa jeho kolega Ferdinand Podoba. Obe strany podľa Podobu musia „chcieť“ spolupracovať a robiť ústretové kroky. „Chcieť znamená byť aktívny. Aktivita je pre kreovanie dohody nevyhnutná,“ podčiarkuje. Právnu stránku veci, teda zmluvy, si vie mediátor pripraviť aj mimo sedenia s klientmi. „Dávam dôraz na psychologickú prípravu mediátora, pretože vedenie konania musí mediátor zvládnuť v reálnom čase,“ vraví Pohoda.


Susedské spory sa riešia podľa Občianskeho zákonníka, ale aj stavebného zákona a súvisiacich noriem. Spor o hranicu nevyriešite pred obecným úradom. „Keďže ide o dlhoročný spor, pokojný stav tam už teda niekoľko rokov neexistuje. Absentuje podmienka zrejmého zásahu do pokojného stavu,“ objasňuje Jakub Ulaher z Mestského úradu v Žiline. Niekedy nemusí byť na vine ani tak zlý úmysel, ako skôr kvalita mapových podkladov, čo mohlo spôsobiť určitý posun hranice.

Nové zameranie
„Ak bola hranica zakreslená v starej mape, čiara, ktorá predstavovala hranicu pozemku, mohla byť v teréne aj pol metra na šírku. V každom prípade je ako prvé vhodné nechať si vytýčiť hranice pozemku,“ vraví Ulaher. Ak ich niektorý zo susedov neuzná alebo ak je hranica pozemku sporná, a teda tým môže byť sporné aj vlastníctvo niektorého z pozemku kvôli zmene výmery po novom meraní, tak takýto spor môže riešiť len súd. „V praxi ide často o malé výmery. Preto je vhodné vyhnúť sa nákladnému súdnemu konaniu a so susedom sa dohodnúť. Netreba trvať na pár centimetroch a kaziť si susedské vzťahy dlhodobými súdnymi spormi,“ myslí si Ulaher.


Ak jeden zo susedov tvrdí, že oplotenie, ktoré postavil druhý sused, zasahuje neoprávnene do pozemku prvého suseda, nemôže byť odstránené svojpomocne. Dotknutý sused by sa musel domáhať odstránenia nepovolenej stavby na súde, pričom by, samozrejme, muselo byť preukázané, že toto oplotenie naozaj zasahuje do cudzieho pozemku.


Mediátor a mediačná dohoda, to je úsporná cesta, ktorá v mnohých

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.