19.03.2018, 00:00

Stopli ste živnosť? Nezabudnite na priznanie

Aj keď ste v minulom roku ukončili živnosť, zrušili na daňovom úrade registráciu a vrátili príslušné osvedčenia, v tomto roku máte ešte povinnosť podať daňové priznanie. Nezáleží na tom, či ide o daň z príjmov alebo z pridanej hodnoty.

Stopli ste živnosť? Nezabudnite na priznanie
Zdroj: StockExpert

Počet zanikajúcich živností je za posledných sedem rokov približne rovnaký. Drží sa okolo čísla 40-tisíc zrušených živností za rok. Veľkou výnimkou bol však rok 2013. Vtedy dosiahlo ich množstvo okolo 55-tisíc. „Dôvodom mohli byť v tom čase legislatívne zmeny ako limit na výšku paušálnych výdavkov, zvýšená daň z príjmu či nárast minimálneho preddavku na poistné,“ hovorí pre HN Monika Ondrušeková, finančná analytička zo spoločnosti Finstat. Ako uvádza, najväčší počet zaniknutých živností v tomto období bol v stavebníctve. Je to príznančné, keďže v tomto odvetví pracuje aj najviac živnostníkov.

Základné povinnosti
Aké povinnosti sa viažu so situáciou, ak si drobný podnikateľ zruší živnosť? Predovšetkým – automaticky tým stráca oprávnenie na podnikanie a zaniká mu aj dôvod na registráciu na daňovom úrade. „Podľa zákona treba požiadať daňový úrad o zrušenie registrácie v lehote do 30 dní odo dňa zrušenia. Robí sa to na osobitnom tlačive,“ upozorňuje Veronika Solíková, konateľka spoločnosti Účtovná jednotka.
Tým sa však povinnosti v tejto veci nekončia. K dani z príjmov či k dani z pridanej hodnoty treba ešte podať v bežných termínoch posledné priznanie. „V tomto prípade je potrebný mimoriadny prístup z hľadiska účtovníctva, zisťovania základu dane a je nevyhnutné dať pozor, aby podnikateľ nezostal dlžný na dani z pridanej hodnoty,“ dodáva Solíková.

Mimoriadna závierka
Ak ste ako živnostník používali jednoduché účtovníctvo, dňom, keď ste skončili podnikanie, uzavriete účtovné knihy a mimoriadnu účtovnú závierku. K tomuto dátumu vykonáte inventarizáciu majetku a záväzkov. Musíte tak urobiť ešte pred uzavretím účtovných kníh, aby sa mohli zaúčtovať prípadné rozdiely. Skutočný stav majetku pri skončení podnikania je dôležitý pri úprave čiastkového základu dane. „Keď končíte s podnikaním, základ dane upravujete v závislosti od spôsobu účtovania alebo vedenia evidencie,“ vysvetľuje Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančnej správy. Pred skončením podnikania môžete majetok predať, zlikvidovať alebo preradiť do osobného užívania. Účtovná závierka bude v takom prípade nulová.


Povinnosť vrátiť osvedčenia
Zdaniť svoje príjmy za posledný rok podnikania však nie je vaša jediná povinnosť. Po zrušení živnosti totiž zaniká aj dôvod na registráciu na daňovom úrade. „Jednotné kontaktné miesto síce daňovému úradu oznámi, že ste živnosť zrušili, ale požiadať o zrušenie registrácie musíte sami osobne,“ dodáva. Okrem toho je potrebné daňovému úradu vrátiť aj osvedčenie o registrácii. Bielu kartičku s daňovým identifikačným číslom treba doniesť späť do 15 dní. Ak ste boli platcami dane z pridanej hodnoty, ružovú kartičku s identifikačným číslom pre daň musíte vrátiť do desiatich dní odo dňa právoplatného rozhodnutia o zrušení registrácie.


Desať odvetví, v ktorých bolo najviac zrušených živností v roku 2017:
Príprava staveniska 418
Iné kompletizačné a dokončovacie práce 306
Maloobchod v nešpecializovaných predajniach 276
Sprostredkovanie obchodu a služieb 256
Ostatný maloobchod mimo predajní, stánkov a trhov 183
Výroba ostatných kovových výrobkov 169
Ostatné špecializované stavebné práce 136
Obrábanie 119
Technické testovanie a analýzy 118
Účtovnícke a audítorské činnosti, daňové poradenstvo 104

Zdroj: Bisnode Slovensko

AKO VYPLNÍ TLAČIVO PODNIKATEĽ-KA, KTORÁ SKONČILA ŽIVNOSŤ


Príklad z praxe:
Živnostníčka Iveta Nováková mala počas minulého roku príjmy z podnikania vo výške 20-tisíc eur, počas roka 15. mája 2017 živnosť skončila. Do Sociálnej aj zdravotnej poisťovne platila poistné z minimálneho základu. Za štyri mesiace január až apríl zaplatila poistné do Sociálnej poisťovne celkovo 585,40 eura (146,35 x 4) a do zdravotnej 247,24 eura (61,81 x 4). V tohtoročnom daňovom priznaní si bude uplatňovať paušálne výdavky. V živnostenskom oprávnení mala ako hlavný predmet svojej činnosti uvedené sprostredkovanie obchodu s rozličným tovarom. Uplatňuje si paušálne výdavky, a preto by si mala upraviť základ dane o cenu nespotrebovaných zásob a výšku pohľadávok, tie však nemá. HN vyplnili priznanie v spolupráci s Petrom Furmaníkom, autorom portálu Ľudskou rečou a konateľom spoločnosti Libertax Consulting.

Riešenie: Celkové minuloročné príjmy živnostníč

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.