StoryEditor

Stopli ste živnosť? Nezabudnite na priznanie

18.03.2018, 23:00
Aj keď ste v minulom roku ukončili živnosť, zrušili na daňovom úrade registráciu a vrátili príslušné osvedčenia, v tomto roku máte ešte povinnosť podať daňové priznanie. Nezáleží na tom, či ide o daň z príjmov alebo z pridanej hodnoty.

Počet zanikajúcich živností je za posledných sedem rokov približne rovnaký. Drží sa okolo čísla 40-tisíc zrušených živností za rok. Veľkou výnimkou bol však rok 2013. Vtedy dosiahlo ich množstvo okolo 55-tisíc. „Dôvodom mohli byť v tom čase legislatívne zmeny ako limit na výšku paušálnych výdavkov, zvýšená daň z príjmu či nárast minimálneho preddavku na poistné,“ hovorí pre HN Monika Ondrušeková, finančná analytička zo spoločnosti Finstat. Ako uvádza, najväčší počet zaniknutých živností v tomto období bol v stavebníctve. Je to príznančné, keďže v tomto odvetví pracuje aj najviac živnostníkov.

Základné povinnosti
Aké povinnosti sa viažu so situáciou, ak si drobný podnikateľ zruší živnosť? Predovšetkým – automaticky tým stráca oprávnenie na podnikanie a zaniká mu aj dôvod na registráciu na daňovom úrade. „Podľa zákona treba požiadať daňový úrad o zrušenie registrácie v lehote do 30 dní odo dňa zrušenia. Robí sa to na osobitnom tlačive,“ upozorňuje Veronika Solíková, konateľka spoločnosti Účtovná jednotka.
Tým sa však povinnosti v tejto veci nekončia. K dani z príjmov či k dani z pridanej hodnoty treba ešte podať v bežných termínoch posledné priznanie. „V tomto prípade je potrebný mimoriadny prístup z hľadiska účtovníctva, zisťovania základu dane a je nevyhnutné dať pozor, aby podnikateľ nezostal dlžný na dani z pridanej hodnoty,“ dodáva Solíková.

Mimoriadna závierka
Ak ste ako živnostník používali jednoduché účtovníctvo, dňom, keď ste skončili podnikanie, uzavriete účtovné knihy a mimoriadnu účtovnú závierku. K tomuto dátumu vykonáte inventarizáciu majetku a záväzkov. Musíte tak urobiť ešte pred uzavretím účtovných kníh, aby sa mohli zaúčtovať prípadné rozdiely. Skutočný stav majetku pri skončení podnikania je dôležitý pri úprave čiastkového základu dane. „Keď končíte s podnikaním, základ dane upravujete v závislosti od spôsobu účtovania alebo vedenia evidencie,“ vysvetľuje Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančnej správy. Pred skončením podnikania môžete majetok predať, zlikvidovať alebo preradiť do osobného užívania. Účtovná závierka bude v takom prípade nulová.


Povinnosť vrátiť osvedčenia
Zdaniť svoje príjmy za posledný rok podnikania však nie je vaša jediná povinnosť. Po zrušení živnosti totiž zaniká aj dôvod na registráciu na daňovom úrade. „Jednotné kontaktné miesto síce daňovému úradu oznámi, že ste ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-11-29 14:33:09 - Feat.: - Title: Navonok ostrá kritika vojny, biznis s Putinom však kvitne. Ako Ázia rozvíja obchod s Ruskom 02 - Modified: 2022-11-22 08:59:26 - Feat.: - Title: Živnosť alebo s. r. o.? Ako nájsť odpoveď na večnú otázku podnikateľov 03 - Modified: 2022-10-27 22:00:00 - Feat.: - Title: Veľká anketa s ľuďmi zo slovenského biznisu. Podnikatelia prezradili, čo očakávajú od zvolených politikov 04 - Modified: 2022-10-22 10:58:48 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Ekonomika naďalej spomaľuje. Svetový biznis bude čoskoro čeliť štyrom veľkým výzvam 05 - Modified: 2022-10-23 10:30:00 - Feat.: - Title: Od predaja Ríma až po Theranos. Toto sú najväčšie finančné podvody histórie ľudstva
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
07. december 2022 01:37