28.08.2018, 00:00

Pri G-komponente pochybil štát

Dlhoočakávané rozhodnutie krajského súdu v kauze G-komponent onedlho vnesie viac svetla do sporu, ktorý u nás rezonuje už roky. O poplatku za prístup do siete a o tom, prečo ho treba zrušiť, hovorí advokát Pavol Poláček v rozhovore pre HN.

Pri G-komponente pochybil štát
Zdroj: Pavol Poláček

Pavol Poláček je partnerom v advokátskej kancelárii Poláček & Partners. Patrí medzi popredných odborníkov pre oblasť súdnych sporov, energetiky, nehnuteľností a stavebníctva. Kauze G-komponentu sa venuje od jej vypuknutia. V tejto veci úspešne zastupoval mnohých klientov vrátane skupiny poslancov parlamentu pred Ústavným súdom.

Dlhodobo zastupujete výrobcov elektriny v kauze G-komponent. Zastupovali ste aj skupinu poslancov pred Ústavným súdom, ktorý vám dal za pravdu. O čom je v jednoduchosti táto kauza?

Je o tom, ako by sa veci nemali robiť. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v roku 2013 vydal cenovú vyhlášku, v ktorej zaviedol pre všetkých výrobcov elektriny povinnosť platiť platbu za prístup do distribučnej sústavy, takzvaný G-komponent. Na to, že platba nie je v poriadku, už od začiatku upozorňovali viacerí právnici aj odborníci v energetike. Regulačný úrad a distribučné spoločnosti to však nebrali vážne. Nakoniec musel zasiahnuť až Ústavný súd. Ten v roku 2016 rozhodol, že G-komponent je neústavný, a zrušil tú časť vyhlášky, ktorá ho zaviedla. Aj napriek tomu sa však v praxi nič nezmenilo. Distribučné spoločnosti poplatok stále účtujú všetkým výrobcom.


Aký je pohľad distribučných spoločností?
Keď sme to namietali, tak tvrdili, že si rozhodnutie Ústavného súdu vykladáme nesprávne. Boli aj prípady, keď sa výrobcom vyhrážali, že ich odpoja. To už je podľa mňa veľmi prehnané. Ústavný súd predsa rozhodol. Ako právnika ma veľmi znepokojuje, keď distribučné spoločnosti toto rozhodnutie ignorujú a poplatok od výrobcov naďalej vyberajú, a pritom sa tvária, že sa nič nedeje.

Na čom bolo postavené rozhodnutie Ústavného súdu?
Ústavný súd povedal, že povinnosť platiť za prístup do distribučnej sústavy nemôže byť stanovená vyhláškou. Argumentoval tým, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na to nikto nesplnomocnil. Túto platbu môžu distribučné spoločnosti vyberať len od tých výrobcov elektriny, ktorí sa k jej úhrade zaviazali v osobitnej zmluve. Problém je v tom, že distribučné spoločnosti poplatok za G-komponent vyberajú od všetkých výrobcov elektriny. Teda aj tých, ktorí žiadnu zmluvu nemajú a ktorí službu prístupu vôbec nevyužívajú.

Distribučné spoločnosti však tvrdia, že výrobcovia distribučnú sústavu využívajú, a preto by mali za to platiť.
Toto je trochu zavádzajúce. G-komponent nie je platba za akési všeobecné využívane sústavy. Je to presne definovaná platba, stanovená regulačným úradom, ktorá sa vzťahuje ku konkrétnej službe. Tou je prístup do distribučnej sústavy. S kolegami sa niekedy smejeme na tom, že keď si niekto oprie bicykel o stĺp vysokého napätia, tak tiež využíva sústavu a podľa takejto logiky by mal tiež platiť.

Výrobcovia sústavu potrebujú. Nemali by sa tiež podieľať na jej nákladoch?
S tým nikto nemá problém. Mali by sme však rozlišovať. G-komponent je neústavný poplatok, na ktorý distribučné spoločnosti nemajú nárok. Treba ho zrušiť. Spravodlivosť vyžaduje, aby distribučné spoločnosti výrobcom vrátili to, čo od nich roky neprávom vyberali. To je právny štát. Čo sa týka budúcnosti, môžeme diskutovať o tom, ako systém spravodlivo nastaviť. Keď sa však majú výrobcovia skladať na náklady, bolo by dobré, aby vedeli presne, na aké a v akej výške. Teraz sú tieto náklady prísne stráženým obchodným tajomstvom a reálne do nich vidí len pár ľudí. Takže najprv treba odkryť karty a potom môžeme vecne diskutovať. Inak to bude len sypanie peňazí do studne a stále ich nebude dosť.

Pochybil v tejto kauze

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.