28.08.2018, 00:00

Pri G-komponente pochybil štát

Dlhoočakávané rozhodnutie krajského súdu v kauze G-komponent onedlho vnesie viac svetla do sporu, ktorý u nás rezonuje už roky. O poplatku za prístup do siete a o tom, prečo ho treba zrušiť, hovorí advokát Pavol Poláček v rozhovore pre HN.

Pri G-komponente pochybil štát
Zdroj: Pavol Poláček

Pavol Poláček je partnerom v advokátskej kancelárii Poláček & Partners. Patrí medzi popredných odborníkov pre oblasť súdnych sporov, energetiky, nehnuteľností a stavebníctva. Kauze G-komponentu sa venuje od jej vypuknutia. V tejto veci úspešne zastupoval mnohých klientov vrátane skupiny poslancov parlamentu pred Ústavným súdom.

Dlhodobo zastupujete výrobcov elektriny v kauze G-komponent. Zastupovali ste aj skupinu poslancov pred Ústavným súdom, ktorý vám dal za pravdu. O čom je v jednoduchosti táto kauza?

Je o tom, ako by sa veci nemali robiť. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v roku 2013 vydal cenovú vyhlášku, v ktorej zaviedol pre všetkých výrobcov elektriny povinnosť platiť platbu za prístup do distribučnej sústavy, takzvaný G-komponent. Na to, že platba nie je v poriadku, už od začiatku upozorňovali viacerí právnici aj odborníci v energetike. Regulačný úrad a distribučné spoločnosti to však nebrali vážne. Nakoniec musel zasiahnuť až Ústavný súd. Ten v roku 2016 rozhodol, že G-komponent je neústavný, a zrušil tú časť vyhlášky, ktorá ho zaviedla. Aj napriek tomu sa však v praxi nič nezmenilo. Distribučné spoločnosti poplatok stále účtujú všetkým výrobcom.


Aký je pohľad distribučných spoločností?
Keď sme to namietali, tak tvrdili, že si rozhodnutie Ústavného súdu vykladáme nesprávne. Boli aj prípady, keď sa výrobcom vyhrážali, že ich odpoja. To už je podľa mňa veľmi prehnané. Ústavný súd predsa rozhodol. Ako právnika ma veľmi znepokojuje, keď distribučné spoločnosti toto rozhodnutie ignorujú a poplatok od výrobcov naďalej vyberajú

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.