Znepokojuje ma, keď distribučné spoločnosti ignorujú rozhodnutie Ústavného súdu a poplatok od výrobcov naďalej vyberajú, tvrdí Pavol Poláček.Pavol Poláček
StoryEditor

Pri G-komponente pochybil štát

28.08.2018, 00:00
Dlhoočakávané rozhodnutie krajského súdu v kauze G-komponent onedlho vnesie viac svetla do sporu, ktorý u nás rezonuje už roky. O poplatku za prístup do siete a o tom, prečo ho treba zrušiť, hovorí advokát Pavol Poláček v rozhovore pre HN.

Pavol Poláček je partnerom v advokátskej kancelárii Poláček & Partners. Patrí medzi popredných odborníkov pre oblasť súdnych sporov, energetiky, nehnuteľností a stavebníctva. Kauze G-komponentu sa venuje od jej vypuknutia. V tejto veci úspešne zastupoval mnohých klientov vrátane skupiny poslancov parlamentu pred Ústavným súdom.

Dlhodobo zastupujete výrobcov elektriny v kauze G-komponent. Zastupovali ste aj skupinu poslancov pred Ústavným súdom, ktorý vám dal za pravdu. O čom je v jednoduchosti táto kauza?

Je o tom, ako by sa veci nemali robiť. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v roku 2013 vydal cenovú vyhlášku, v ktorej zaviedol pre všetkých výrobcov elektriny povinnosť platiť platbu za prístup do distribučnej sústavy, takzvaný G-komponent. Na to, že platba nie je v poriadku, už od začiatku upozorňovali viacerí právnici aj odborníci v energetike. Regulačný úrad a distribučné spoločnosti to však nebrali vážne. Nakoniec musel zasiahnuť až Ústavný súd. Ten v roku 2016 rozhodol, že G-komponent je neústavný, a zrušil tú časť vyhlášky, ktorá ho zaviedla. Aj napriek tomu sa však v praxi nič nezmenilo. Distribučné spoločnosti poplatok stále účtujú všetkým výrobcom.


Aký je pohľad distribučných spoločností?
Keď sme to namietali, tak tvrdili, že si rozhodnutie Ústavného súdu vykladáme nesprávne. Boli aj prípady, keď sa výrobcom vyhrážali, že ich odpoja. To už je podľa mňa veľmi prehnané. Ústavný súd predsa rozhodol. Ako právnika ma veľmi znepokojuje, keď distribučné spoločnosti toto rozhodnutie ignorujú a poplatok od výrobcov naďalej vyberajú, a pritom sa tvária, že sa nič nedeje....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-09-21 08:46:11 - Feat.: - Title: Niektoré postoje Ficovej strany sú odporné, hovorí spoluzakladateľ a bývalý podpredseda Smeru 02 - Modified: 2023-09-18 11:57:25 - Feat.: - Title: Odchádzajúca štátna tajomníčka Brocková pre HN: Dôležité je pomáhať pri exporte na nové a perspektívne trhy 03 - Modified: 2023-09-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Mnohí trpia "cieľovým fetišizmom", plnia ciele, no nie sú šťastní. Pocit šťastia sa však dá natrénovať 04 - Modified: 2023-09-18 07:01:58 - Feat.: - Title: Vojna, akú nechceme: Ukrajinský konflikt je možno len akási predohra, hovorí analytik a publicista 05 - Modified: 2023-09-16 22:00:00 - Feat.: - Title: Umelé sladidlá, „light“ potraviny, rastlinné mäso: Poznáte najväčšie pasce diétnych potravín?
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
22. september 2023 20:03