11.09.2018, 00:00

Mäkký brexit prinesie jasné pravidlá

V súčasnosti prebiehajú tvrdé rokovania o podmienkach odchodu Británie z Európskej únie. Slovákom pracujúcim na ostrovoch sa skomplikuje život.

Mäkký brexit prinesie jasné pravidlá
Zdroj: Dreamstime

Odchod Británie z Európskej únie je v súčasnosti naplánovaný na 29. marca 2019. Na komplexnú dohodu teda nezostáva mnoho času a ten neodbytne uteká. Delegácie oboch vyjednávajúcich strán sa pravidelne stretávajú a každý krok či vyjadrenie ich zástupcov sú ostro sledované médiami a trhmi. Čoraz viac sa hovorí o takzvanom „no deal brexite“, ktorý by predstavoval nový poryv nestability pre Európsku úniu. Najčastejšie skloňovaným slovom v súvislosti s odchodom Británie z EÚ tak aj naďalej zostáva neistota.


Švajčiarska investičná banka a jeden z najväčších asset manažérov na svete UBS očakáva eskaláciu napätia medzi Úniou a Britániou. Napriek vyčerpávajúcim rokovaniam, ktoré môžu priniesť množstvo neočakávaných výsledkov, predpokladá švajčiarsky gigant slovami Marka Haeffeleho, investičného riaditeľa UBS, že „rokovania nakoniec pravdepodobne povedú k dohode“. Problémom môžu byť vnútropolitické spory medzi predstaviteľmi konzervatívnej strany. Neistotu z rozvodu Británie s EÚ zdieľa aj medzinárodná advokátska kancelária Clifford Chance, pôvodom z Anglicka. Partner pražskej pobočky Alex Cook potvrdil tento výhľad. „Pri stále pokračujúcom vyjednávaní je naďalej nejasné, aký bude konečný vplyv. Túto situáciu monitorujeme veľmi pozorne,“ uviedol Cook k brexitu.


„No deal brexit“
Napriek menšej pravdepodobnosti tvrdého brexitu oproti dohode o odchode Británie z Únie sa v posledných mesiacoch z neho stáva reálna možnosť. Alternatíva odchodu bez dohody by predstavovala v prvom rade chaos a neistotu. Táto neistota by sa prejavila v problémoch s rozhodovacou činnosťou s medzinárodným prvkom, keďže by súdy nevedeli, akými medzinárodnými zmluvami a v akom rozsahu je Británia vo vzťahu k Európskej únii viazaná. Tvrdý brexit by znamenal, že sa delegácie nedohodli ani na základných parametroch rozchodu. Ako uvádza Radovan Geist, analytik Euractivu, „v prípade tvrdého brexitu Spojené kráľovstvo prestane byť súčasťou Únie bez toho, aby bol dohodnutý alternatívny právny režim. Nič nemusí garantovať práva občanov Únie v Británii a recipročne britských občanov v EÚ.“ V prípade nedohody by sa zásadne prepísala hospodárska mapa Európy. Keďže by neexistovala nijaká obchodná dohoda, obe strany by mohli začať uvažovať trumpovsky. To znamená, že EÚ a Británia by pod vplyvom ekonomického nacionalizmu mohli začať zavádzať clá, kvóty a ďalšie prekážky obchodu a voľného pohybu osôb. Takáto politika by poškodila spotrebiteľov na oboch stranách Lamanšského prielivu.


Mäkký brexit napácha menšie škody
Pri mäkkom brexite by boli pravidlá stanovené omnoho presnejšie. Existuje návrh zmluvy o ukončení členstva v EÚ, ktorý upravuje prechodné obdobie, počas ktorého platí hybridný stav. Tento hybridný stav znamená, že Británia už naďalej nefiguruje ako člen Únie, ale naďalej sa na ňu vzťahujú právne predpisy platné v Únii. Ako uvádza Ondrej Blažo z Právnickej fakulty Univerzity Komenského, „táto zmluva rieši spôsob ukončenia vzťahov, ktoré sa týkajú občanov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.