11.09.2018, 00:00

Mäkký brexit prinesie jasné pravidlá

V súčasnosti prebiehajú tvrdé rokovania o podmienkach odchodu Británie z Európskej únie. Slovákom pracujúcim na ostrovoch sa skomplikuje život.

Mäkký brexit prinesie jasné pravidlá
Zdroj: Dreamstime

Odchod Británie z Európskej únie je v súčasnosti naplánovaný na 29. marca 2019. Na komplexnú dohodu teda nezostáva mnoho času a ten neodbytne uteká. Delegácie oboch vyjednávajúcich strán sa pravidelne stretávajú a každý krok či vyjadrenie ich zástupcov sú ostro sledované médiami a trhmi. Čoraz viac sa hovorí o takzvanom „no deal brexite“, ktorý by predstavoval nový poryv nestability pre Európsku úniu. Najčastejšie skloňovaným slovom v súvislosti s odchodom Británie z EÚ tak aj naďalej zostáva neistota.


Švajčiarska investičná banka a jeden z najväčších asset manažérov na svete UBS očakáva eskaláciu napätia medzi Úniou a Britániou. Napriek vyčerpávajúcim rokovaniam, ktoré môžu priniesť množstvo neočakávaných výsledkov, predpokladá švajčiarsky gigant slovami Marka Haeffeleho, investičného riaditeľa UBS, že „rokovania nakoniec pravdepodobne povedú k dohode“. Problémom môžu byť vnútropolitické spory medzi predstaviteľmi konzervatívnej strany. Neistotu z rozvodu Británie s EÚ zdieľa aj medzinárodná advokátska kancelária Clifford Chance, pôvodom z Anglicka. Partner pražskej pobočky Alex Cook potvrdil tento výhľad. „Pri stále pokračujúcom vyjednávaní je naďalej nejasné, aký bude konečný vplyv. Túto situáciu monitorujeme veľmi pozorne,“ uviedol Cook k brexitu.


„No deal brexit“
Napriek menšej pravdepodobnosti tvrdého b

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.