03.10.2018, 00:00

Pozemky sú už dôsledne evidované

Agrofirmy a roľníci sú aj naďalej povinní viesť evidenciu o nájomnom. Novinky v prenájme pôdy z dielne ministerstva pôdohospodárstva majú sprehľadniť zmluvy.

Pozemky sú už dôsledne evidované
Zdroj: Dreamstime

Povinnosť nájomcu viesť a uchovávať evidenciu o dohodnutom a zaplatenom nájomnom nie je žiadnou novinkou. Povinnosť platí od účinnosti samotného zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov, teda od 1. januára 2004. „Ide väčšinou o agropodniky, poľnohospodárske družstvá, samostatne hospodáriacich roľníkov v pozícii nájomcov. Povinnosť sa netýka vlastníkov ako prenajímateľov,“ podčiarkuje Lenka Hrnčiarová z odboru legislatívy ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Pred nadobudnutím účinnosti najnovšej vyhlášky z dielne ministerstva upravovala podrobnosti o spôsobe vedenia evidencie pozemkov  vyhláška z roku 2008.

Obsahovala prílohy v podobe šiestich tabuliek, ktoré sa týkali evidencie pozemkov. V aplikačnej praxi  vyvolávali celý rad otázok a problémov. Nová, ktorá nadobudla účinnosť od 1. júla 2018, namiesto šiestich tabuliek evidencie pozemkov zaviedla len jednu.


„Obsahuje identifikačné údaje o nájomcoch, prenajímateľoch, o poľnohospodárskej pôde, ktorá je predmetom nájomných a podnájomných vzťahov, ostatných užívacích vzťahoch a údaje o začatí a skončení nájmu,“ priblížila Hrnčiarová. Pripomína tiež, že nová vyhláška upravuje aj podrobnosti ďalších evidencií a obvyklej výšky nájomného.


Hrozba sankcií
Zákon jasne hovorí o povinnosti nájomcu viesť evidencie. „Každý gazda predsa chce mať prehľad, takže si vedie evidenciu, keďže je to v jeho záujme. Ak by ju neviedol, išiel by sám proti sebe,“ vraví Hrnčiarová. Sankcie za porušenie povinnosti síce nehrozia, avšak nevylučuje možnosť, že v budúcnosti sa nejaká forma sankcie uzákoní.


Doterajší systém automatickej obnovy nájomnej zmluvy, ktorý spôsoboval v praxi problémy, bol nahradený novým mechanizmom. Nájomca po uplynutí času nájmu musí aktívne osloviť vlastníka s návrhom novej nájomnej zmluvy.

Prednostné právo nájmu
Hrnčiarová upozorňuje, že ustanovenie o prednostnom práve nájmu na uzatvorenie novej nájomnej zmluvy treba vykladať v spojitosti s ďalším ustanovením zákona, ktorý reguluje nájom pôdy. Toto právo nájomcu sa neuplatní v prípadoch, ktoré definuje posledná novela: ak si nájomca neplní záväzky zo zmluvy riadne a včas alebo ak prenajímateľ podniká v poľnohospodárstve, ak nájomcom má byť blízka osoba prenajímateľa alebo ak ním má byť právnická osoba, ktorej je prenajímateľ členom alebo spoločníkom. Prednostné právo nájmu doterajší nájomca nemá, ani ak ide o pozemok, ktorý je podľa osobitného predpisu určený na iné a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.