07.11.2018, 00:00

Neznámou, ktorá zamotá dohodu, sú vzťahy

Ako postupovať pri predaji nehnuteľnosti v spoluvlastníctve, či požiadavka vypracovania, alebo ponuka predkupného práva, sú maklérom známe, objasňuje Mária Cillerová, RSc., majiteľka realitnej kancelárie DESIRE REAL.

Neznámou, ktorá zamotá dohodu, sú vzťahy
Zdroj: Dreamstime

Stretávať sa s podielovými spoluvlastníkmi je dennodennou činnosťou realitného makléra. Procesy, ako postupovať pri predaji nehnuteľnosti v spoluvlastníctve, či požiadavka vypracovania dohody o zrušení podielového spoluvlastníctva, alebo ponuka predkupného práva, sú maklérom známe, objasňuje Mária Cillerová RSc., majiteľka realitnej kancelárie DESIRE REAL.

Lenže vždy je nejaké ale. Čo je pre vás neznámou?
To neznáme je, ako sú spoluvlastníci ochotní spolupracovať. Tým neznámym je, akí sú to „ľudia“. A niekedy nezáleží ani na počte, či sú dvaja, alebo je ich tridsaťtri. Tým neznámym sú rodinné vzťahy. Ďalšou neznámou je, akú majú predstavu o funkčnom rozdelení, o stanovení a rozdelení ceny, o dohode na úpravu spoločného majetku pred predajom.

Ak by ste to mali vysvetliť, čo konkrétne nesprávne chápu? Aké problémy najviac riešite?
Napríklad nesprávne chápanie podielu ich vlastníctva. Nehnuteľnosť ako pozemok si chcú rozdeliť na jednotlivé časti, celky. Pozemok si svojpomocne rozdelia na niekoľko malých pozemkov. Iný príklad nesprávneho chápania veľkosti podielu vzniká preto, že „oni sa o nehnuteľnosť starajú“, respektíve „oni sa postarali o rodičov“, a tak majú právo si ponechať dom či byt. Snažia sa uplatniť väčšie právo na užívanie celku. Aj toto chápanie je nesprávne. Vlastníci celku majú podľa svojho podielu právo na každý meter štvorcový pozemku či domu. Zrejme jediným pochopiteľným príkladom je byť podielovým vlastníkom spoločných častí a zariadení bytového domu. V ich ponímaní to znamená „všetko patrí všetkým“, ale keď je potrebné priložiť ruku k spoločnému dielu, tak to vlastne „ich nie je“.


Druhým častým problémom je podiel rozhodovania na hospodárení. Týka sa to aj bytových domov, kde je viacero spoluvlastníkov na spoločných priestoroch.
Zákon nám jasne hovorí, že veľkosť podielu predstavuje mieru rozhodovania pri nakladaní s nehnuteľnosťou. Rozhodnutie sa vždy stanoví hlasovaním. Pričom rozhodnú tí spoluvlastníci, ktorých podiely majú nadpolovičnú väčšinu. Výnimku tvorí zákon č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, kde v určených prípadoch – napríklad Zmluva o vstavbe a nadstavbe, prípadne Zmena účelu využívania spoločných častí a zariadení domu a podobne – sú rozhodnutia schválené dvojtretinovou väčšinou hlasov vš

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.