18.01.2019, 00:00

Daň z nehnuteľnosti zaplatíte aj cez web

Povinnosť zaplatiť daň z nehnuteľnosti majú všetci vlastníci bytov, domov či pozemkov do konca januára.

Daň z nehnuteľnosti zaplatíte aj cez web
Zdroj: Marek Kmeť

3-tisíc eur: je maximálna výška pokuty, ktorú môže človek dostať za neskoré podanie dane z nehnuteľnosti.

Správcom dane z pozemku v Bratislave nie sú jednotlivé mestské časti, ale mesto Bratislava. Rovnako to platí aj v Košiciach, mestské časti prenechávajú túto úlohu magistrátu mesta.
  Kúpou bytu či domu sa finančné povinnosti nového majitelia nekončia. S vlastníctvom nehnuteľnosti je totiž spojená aj povinnosť platiť dane. Niektoré mestá na Slovensku, ako napríklad Košice, Žilina, Prešov, Banská Bystrica, ale aj Bratislava, vychádzajú občanom v ústrety a poskytujú im možnosť zaplatiť túto daň elektronicky.


Ak ste teda kúpili počas minulého roka napríklad byt dom alebo záhradu a zmena bola riadne zapísaná do katastra, ste povinní podať daňové priznanie, a to najneskôr do 31. januára tohto roka. Zákon v tomto prípade rozlišuje tri druhy dane. Daň z pozemkov, daň z bytov a daň zo stavieb. Platí ju majiteľ alebo nájomca vo výške, ktorú si stanovuje každá obec samostatne vo svojom všeobecne záväznom nariadení.


Nie je to povinnosť
Jednotlivé mestá a obce povinnosť poskytovať elektronické služby v oblasti podávania daňového priznania nemajú. Zákon im ich však povoľuje. Možnosť využívajú najmä väčšie mestá, pre ktoré je to ekonomicky výhodnejšie a jednoduchšie. To, či je možné komunikovať so správcom dane elektronicky, zverejní mesto alebo obec na svojej webovej stránke vo forme prijatého všeobecne záväzného nariadenia, v ktorom ustanoví všetky podrobnosti o elektronických službách. Na to, aby sa mohla daň zaplatiť, potrebujú občania občiansky preukaz s čipom a bezpečnostný osobný kód (BOK), čítačku čipových kariet, nahraté podpisové certifikáty na čipe občianskeho preukazu a nainštalované aplikácie na prihlásenie.

Rozhodnutie očakávajte v máji
Rozhodnutie o výške vyrubenej dane môžete očakávať v máji. Na jej zaplatenie budete mať 15 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia. Správca dane môže určiť platenie dane z nehnuteľnosti aj po splátkach, čo pomáha najmä sociálne slabším obyvateľom. Pozor si treba dať aj na dochvíľnosť, v prípade om

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.