12.02.2019, 00:00

Firmy skrátenie praxe vítajú, proti je advokátska komora

Skrátenie koncipientskej praxe advokáti vítajú. Jediný, kto je za sprísnenie praxe, je Slovenská advokátska komora.

Firmy skrátenie praxe vítajú, proti je advokátska komora
Zdroj: Dreamstime

Parlament nedávno schválil novelu zákona o advokácii. Najdôležitejšou zmenou, ktorú prináša, je skrátenie povinnej praxe pre advokátskych koncipientov. Mladí právnici by tak po novom nemali čakať na advokátske skúšky päť rokov, ale iba tri. Kým jednotliví advokáti túto zmenu vítajú, Slovenská advokátska komora si stojí za prísnymi obmedzeniami prístupu do advokácie. Kvôli legislatívno-technickej chybe pri rozprave a hlasovaní o zákone však poslanci zákon schválili so zlým dátumom účinnosti.


Parlament spôsobil zmätok
Neštandardná situácia nastala, keď poslanci schválili zákon, no neschválili pozmeňovací návrh. Ten predložil Gábor Grendel z OĽaNO a navrhoval v ňom presunutie účinnosti na september tohto roka. Tento pozmeňovací návrh však poslanci nepodporili. „Neviem, či to nie je kalkul už hneď od začiatku, aby skrátenie praxe opäť neprešlo,“ hovorí Veronika Pázmányová, vedúca advokátka kancelárie Glatzová & Co.. „Prezident sa dostal do ťažkej situácie, keď sa rozhodoval, čo spraviť. Zohnať 76 hlasov v takejto citlivej otázke bude náročné,“ dodáva Pázmányová.


Podľa advokáta Martina Šenkoviča je takýto postup minimálne nezvyčajný. „Bolo by to neštandardné riešenie, ak by šlo o úmysel. Skôr sa to javí ako chyba, ktorá sa stala v legislatívnom procese,“ myslí si. V konečnom dôsledku sa tak možno koncipienti tešili predčasne. Z hry vypadla možnosť, že prezident novelu odmietne podpísať a vráti ju späť Národnej rade, ktorá bude musieť zákon schvaľovať nanovo. Ten ju totiž minulý týždeň podpísal. Opätovné schválenie novely by znamenalo, že na to nebude stačiť jednoduchá väčšina hlasov, ale navrhovatelia by museli zohnať minimálne 76 poslancov.


Regulácia obmedzuje
Za skrátenie koncipientskej praxe sa zasadzujú okrem samotných koncipientov aj mnohé advokátske kancelárie. Preferujú to najmä väčšie firmy s dobrým renomé a so stabilným portfóliom klientov. Pre menšie kancelárie alebo pre advokátov, ktorí pracujú sami, je zamestnávanie koncipientov so zárobkom často iba tesne nad úrovňou minimálnej mzdy počas celých piatich rokov výhodné. Skrátenie preto časť praxe víta. „Nás to teší. Dlhodobo sme boli proti päťročnej praxi,“ potvrdzuje Pázmányová. Mnohých koncipientov dĺžka praxe odrádza.


Potvr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.