10.04.2019, 14:53

Dvojnásobný daňový bonus si uplatňujte každý mesiac

Rodičia malých detí si vďaka zmene zákona o dani z príjmov o čosi prilepšia. Od apríla sa zdvojnásobil daňový bonus. Ako si ho môžete uplatniť a kedy na neho máte nárok vysvetľuje v siedmich bodoch Miroslav Gandžala z účtovnej spoločnosti Agrico.

Dvojnásobný daňový bonus si uplatňujte každý mesiac
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

1. Zdaniteľné príjmy
Legislatívna zmena o dvojitom daňovom bonuse začala platiť od 1. apríla 2019. Týka sa osôb, ktoré v zdaňovacom období dosiahli zdaniteľné príjmy aspoň vo výške šesť–násobku minimálnej mzdy, čiže minimálne 3 120 eur. Nový zákon platí aj pre osoby, ktoré majú aj príjmy z inej zárobkovej činnosti a vykázali z nich čiastkový základ dane, čo znamená, že nevykázali stratu. Zmena im umožňuje uplatniť si daňový bonus na každé vyživované dieťa, ktoré s nimi žije v domácnosti, pričom prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti na to nemá žiadny vplyv. 

2. Vyživované dieťa
Suma daňového bonusu, o ktorú sa znižuje daň, je 22,17 eura. Ak vyživované dieťa nedovŕšilo šesť rokov veku, vzniká rodičovi mesačne nárok na dvojnásobný daňový bonus. Ide o sumu 44,34 eur a to až do me

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.