24.04.2019, 00:00

Sporenie na bývanie je a bude aj naďalej atraktívne

Po zmenách, ktoré nastali od začiatku tohto roka v stavebnom sporení, mnohí očakávali jeho radikálne oslabenie. Zdá sa však, že záujem ľudí o prípravu financií na budúce riešenie bytovej otázky neutícha. Skôr naopak, tvrdí predseda Predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš.

Sporenie na bývanie je a bude aj naďalej atraktívne
Zdroj: Pavol Funtál

Aký prívlastok by ste dali prvým mesiacom tohto roka z hľadiska výkonnosti stavebného sporenia?
Nazval by som ich prekvapivé. Po zmenách, ktoré nastali od začiatku januára, sme predpokladali, že počet nových klientov, ktorí si uzatvoria zmluvu o stavebnom sporení, bude mierne klesať, respektíve v najlepšom prípade stagnovať. Opak je však pravdou. Pozitívne nastavenie podmienok pre klientov znamená 10-percentný nárast počtu nových zmlúv o stavebnom sporení za prvý kvartál tohto roka oproti vlaňajšku. Zatiaľ najúspešnejší bol február, keď sme uzatvorili vyše 11-tisíc nových zmlúv.

Čo sa pod tento záujem ľudí podpísalo najviac?
Zrejme najsilnejším ťahákom bola zmena produktových podmienok. Vedeli sme, že novinky v zákone sa dotknú viacerých klientov, preto sme nastavili produkt tak, aby bol stále atraktívny a pre ľudí užitočný. Preto stále môžu zmluvy o stavebnom sporení uzatvárať s výrazným úrokovým bonusom, v prvom roku až 7,5 percenta. Ani v ďalších rokoch sporenia nie je bonus na zahodenie. Zároveň však posilňujeme svoju klientsku základňu, keďže zvýhodnenie platí pri optimálnom šesťročnom cykle sporenia.

Z toho, čo hovoríte, sa zdá, akoby stavebné sporenie nabralo nový vietor do plachiet. Znamená to, že legislatívne zmeny nebudú pre systém katastrofou?
To, že nebudú katastrofou, sme vedeli. Veď napokon stavebné sporenie prežilo už 17 noviel zákona, z ktorých väčšina nebola pozitívna. Systém je nastavený tak, aby pomáhal ľuďom, ktorí chcú riešiť svoju bytovú otázku. A toto poslanie stavebnému sporeniu nezoberú ani legislatívne zmeny. Sme v trhovom prostredí, sme špecializovanou bankou, a preto sa prispôsobujeme tomu, v akých podmienkach musíme podnikať. Prvoradý je však klient. A myslím si, že po zrealizovaných zmenách v produkte z našej strany vníma stavebné sporen

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.