02.09.2019, 00:00

Na Vianoce si prilepší viac penzistov

Dôchodkové poistenie a odpracované roky. To všetko má vplyv na výšku penzie i na vianočné príspevky. Konkrétny nárast dôchodkov vysvetľuje Peter Višváder, riaditeľ odboru komunikácie s verejnosťou zo Sociálnej poisťovne.

Na Vianoce si prilepší viac penzistov
Zdroj: Dreamstime

Dôchodky opäť porastú
Dôchodkové dávky sa od 1. januára 2020 budú valorizovať o 2,9 percenta mesačnej sumy dôchodku. Najmenej však porastú o pevnú sumu určenú dvoma percentami z priemernej mesačnej sumy príslušnej penzie vyplatenej k 30. júnu 2019. O toto zvýšenie nemusia dôchodcovia žiadať osobitne. Sociálna poisťovňa im dôchodky prepočíta a pošle automaticky spolu s písomným rozhodnutím o ich zvýšení.

Vianočný príspevok sa zdvojnásobí
Vianočná sociálna dávka sa vypláca v decembri počas doručenia dôchodku. Sociálna poisťovňa ju vypláca automaticky, preto o vianočný príspevok nie je potrebné osobitne žiadať. Najdôležitejším kritériom na jeho získanie je výška dôchodku. Oproti minulému roku sa

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.