02.09.2019, 00:00

Na Vianoce si prilepší viac penzistov

Dôchodkové poistenie a odpracované roky. To všetko má vplyv na výšku penzie i na vianočné príspevky. Konkrétny nárast dôchodkov vysvetľuje Peter Višváder, riaditeľ odboru komunikácie s verejnosťou zo Sociálnej poisťovne.

Na Vianoce si prilepší viac penzistov
Zdroj: Dreamstime

Dôchodky opäť porastú
Dôchodkové dávky sa od 1. januára 2020 budú valorizovať o 2,9 percenta mesačnej sumy dôchodku. Najmenej však porastú o pevnú sumu určenú dvoma percentami z priemernej mesačnej sumy príslušnej penzie vyplatenej k 30. júnu 2019. O toto zvýšenie nemusia dôchodcovia žiadať osobitne. Sociálna poisťovňa im dôchodky prepočíta a pošle automaticky spolu s písomným rozhodnutím o ich zvýšení.

Vianočný príspevok sa zdvojnásobí
Vianočná sociálna dávka sa vypláca v decembri počas doručenia dôchodku. Sociálna poisťovňa ju vypláca automaticky, preto o vianočný príspevok nie je potrebné osobitne žiadať. Najdôležitejším kritériom na jeho získanie je výška dôchodku. Oproti minulému roku sa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.