07.11.2019, 07:00

Vodiči z povolania, pozor. Ak neplatíte výživné, môžete prísť o vodičák

  • Neplatiči výživného môžu prísť aj o vodičský preukaz.
  • Ak ho rodič neplatí, môže súd okrem trestného oznámenia podať aj návrh na exekúciu.
  • Ak neplatič nebude s exekútorom komunikovať a dlh ignorovať, exekútor môže vydať príkaz na zadržanie vodičského preukazu.
Vodiči z povolania, pozor. Ak neplatíte výživné, môžete prísť o vodičák
Zdroj: Pexels (Ilustračná snímka)

Podľa zaužívanej praxe však k odobratiu vodičského preukazu exekútori pristupujú až v prípadoch, kedy neplatič vôbec nespolupracuje. Zadržanie vodičského preukazu na základe exekučného príkazu môže byť problematické aj pri vodičoch z povolania, keďže sa tým môže úplne zmariť plnenie exekučného konania.

Ako konštatuje advokát Róbert Bános, plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Čo však robiť v prípade, keď nastane situácia, že povinný rodič si svoju vyživovaciu povinnosť neplní.

Bez návrhu
Konanie, v ktorom súd rozhoduje o výživnom, sa môže začať na návrh oprávnenej osoby alebo aj bez návrhu. Na návrh sa konanie, ktorého predmetom je aj určenie výživného, jeho zvýšenie, zníženie alebo zrušenie, začína v prípadoch:
- ak ide o rozvod manželstva rodičov maloletého dieťaťa (v rozhodnutí súd upraví aj výkon rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode a súd zároveň určí, ako má rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti prispievať na jeho výživu alebo schváli dohodu rodičov o výške výživného),
- ak ide o konanie o určenie otcovstva, s ktorým je spojené aj konanie o výchove a výžive maloletého dieťaťa,
- ak ide o výživné pre plnoleté dieťa,
- ak ide o zmenu alebo zrušenie výživného v dôsledku zmeny pomerov (okrem výživného pre maloleté dieťa, kedy je začatie súdneho konania možné aj bez návrhu).

Konanie začať aj bez návrhu. O začatí konania bez

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.