07.11.2019, 07:00

Vodiči z povolania, pozor. Ak neplatíte výživné, môžete prísť o vodičák

  • Neplatiči výživného môžu prísť aj o vodičský preukaz.
  • Ak ho rodič neplatí, môže súd okrem trestného oznámenia podať aj návrh na exekúciu.
  • Ak neplatič nebude s exekútorom komunikovať a dlh ignorovať, exekútor môže vydať príkaz na zadržanie vodičského preukazu.
Vodiči z povolania, pozor. Ak neplatíte výživné, môžete prísť o vodičák
Zdroj: Pexels (Ilustračná snímka)

Podľa zaužívanej praxe však k odobratiu vodičského preukazu exekútori pristupujú až v prípadoch, kedy neplatič vôbec nespolupracuje. Zadržanie vodičského preukazu na základe exekučného príkazu môže byť problematické aj pri vodičoch z povolania, keďže sa tým môže úplne zmariť plnenie exekučného konania.

Ako konštatuje advokát Róbert Bános, plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Čo však robiť v prípade, keď nastane situácia, že povinný rodič si svoju vyživovaciu povinnosť neplní.

Bez návrhu
Konanie, v ktorom súd rozhoduje o výživnom, sa môže začať na návrh oprávnenej osoby alebo aj bez návrhu. Na návrh sa konanie, ktorého predmetom je aj určenie výživného, jeho zvýšenie, zníženie alebo zrušenie, začína v prípadoch:
- ak ide o rozvod manželstva rodičov maloletého dieťaťa (v rozhodnutí súd upraví aj výkon rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode a súd zároveň určí, ako má rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti prispievať na jeho výživu alebo schváli dohodu rodičov o výške výživného),
- ak ide o konanie o určenie otcovstva, s ktorým je spojené aj konanie o výchove a výžive maloletého dieťaťa,
- ak ide o výživné pre plnoleté dieťa,
- ak ide o zmenu alebo zrušenie výživného v dôsledku zmeny pomerov (okrem výživného pre maloleté dieťa, kedy je začatie súdneho konania možné aj bez návrhu).

Konanie začať aj bez návrhu. O začatí konania bez

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.