StoryEditor

Burzy od minulosti po súčasnosť

28.01.2009, 09:49
Keď nerátame rôzne druhy výmenných obchodov tovarov, ktoré sa objavovali už pred niekoľkými tisíckami rokov, s prvými typmi obchodov pripomínajúcimi súčasné obchodovanie na burzách sa stretávame už v stredovekom Taliansku. Talianski obchodníci sa schádzali v tzv. loggiach, miestach schôdzok, kde sa stretávala ponuka s dopytom.

Najznámejšie loggie boli v Benátkach, Florencii a Miláne a hlavným obchodným artiklom boli zmenky a dlžné úpisy. Jednotlivé oblasti nimi financovali zväčša regionálne vojny, ktorých bolo v tom čase požehnane a keďže samotné mestá už nevedeli financovať náklady spojené s neustálymi výbojmi, rozhodli sa zvoliť cestu využitia „súkromného“ kapitálu.

Jednotlivé oblasti sa zaväzovali k vráteniu požičaných prostriedkov v dohodnutom čase s príslušným výnosom. Zjednané obchody sa zapisovali do obchodných kníh, kde sa zaznačili všetky dôležité údaje, ako dátum obchodu, cena či mená kupcov. Samozrejme s týmito „cennými papiermi“ sa ďalej obchodovalo a ich cena sa vyvíjala spravidla podľa toho, kto v tom ktorom konflikte práve vyhrával. No i keď obchodovanie malo znaky podobné tomu dnešnému, ešte zďaleka sa mu nepribližovalo.


Chronológia búrz

Prvá skutočná burza, ktorá znesie porovnanie s tými dnešnými, bola založená v roku 1531 v belgických Antverpách. Na tejto burze, ale i mnohých ďalších, ktoré ju nasledovali sa spočiatku obchodovalo hlavne so zmenkami, zlatými a striebornými mincami.

 

Rozvoj burzy

Ako už bolo naznačené, počiatočným impulzom rozvoja burzy boli vládne dlhopisy, neskôr sa pridali akcie bánk a poisťovacích spoločností.

 

Najvýznamnejšie udalosti

Ale späť k burze. Rok 1863 znamenal zmenu pôvodného názvu z The New York Stock & Exchange Board  na New York Stock Exchange (NYSE), teda názov pod akým najväčšiu burzu na svete poznáme dodnes. Keďže burza fungovala na členskom princípe, významným bol 1868 v ktorom sa umožnilo s členstvom obchodovať.

 

 ... až po súčasnosť

V druhej polovici šesťdesiatych rokov bol prijatý zákon na ochranu klientov brokerských firiem ktoré skrachovali, obdoba nášho Garančného fondu investícií. 

Martin Vrablec, Vedúci Obchodnej divízie, Finančná skupina Fio, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítajte si tiež seriál HN o burzách:

Pražská burza našla v ťažkom roku nového majiteľa (8. 1. 2009)

Pražská burza patrí medzi najúspešnejšie akciové trhy v našom regióne. O jej úspechu hovoria nielen čísla, ale aj množstvo záujemcom o kúpu, keď akcionári v minulom roku oznámili svoj zámer Burzu cenných papierov v Prahe predať.

Poľská vláda hľadá pre burzu strategického investora (15. 1. 2009)

Varšavská burza cenných papierov je najväčšou burzou v stredoeurópskom regióne. Obchoduje sa na nej s 375 spoločnosťami a ich počet rastie aj napriek finančnej kríze. Jej väčšinovým majiteľom je ešte stále poľská vláda. Tá sa však rozhodla veľkú časť svojich akcií predať.

Viedenská burza chce byť jednotkou v našom regióne (22. 1. 2009)

Viedenská burza patrí medzi najväčšie v regióne a svoju pozíciu sa snaží neustále posilňovať. Nedávno sa jej podarilo získať väčšinový podiel pražskej burzy. Aj jej výsledky v poslednom roku výrazne poznačila finančná kríza a výpredaj akcií.

menuLevel = 1, menuRoute = finweb, menuAlias = finweb, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. január 2026 01:49