ECB vo štvrtok rozhodla o spustení programu takzvaného kvantitatívneho uvoľňovania (QE). Informovala o tom agentúra Reuters.
Členovia menovej únie by sa mali rozhodnúť o vytvorení "skutočnej hospodárskej únie" a presadiť spoločné inštitúcie, napísal Draghi vo svojom príspevku pre nemecký týždenník Wirtschaftswoche. Podľa politikov a ekonómov program nákupu dlhopisov, ktorý spúšťa ECB, nevymaže štrukturálne problémy, maximálne kupuje čas na ich riešenie.
ECB vo štvrtok schválila program nákupu dlhopisov, ktorý by sa mal spustiť v marci 2015 a trvať by mal do septembra 2016. Banka v jeho rámci napumpuje do ekonomiky eurozóny okolo 1,1 bilióna eur. Draghi chce týmto spôsobom zabrániť poklesu cien na širokom fronte, inak povedané deflácii, ktorá by mohla dusiť ekonomiku. Kľúčový úrok ECB je už prakticky na nule.
Odporcovia kvantitatívneho uvoľňovania sa obávajú, že dôsledkom programu bude zníženie tlaku na realizáciu reforiem v problémových krajinách.
Draghi odpovedal na kritiku tým, že vyzval politikov na spoločnú snahu. Ekonomické reformy boli doteraz záležitosťou jednotlivých štátov. V budúcnosti by podľa neho mohli mať vlády krajín v rámci hospodárskej únie povinnosť realizovať reformy. Hospodárska únia by potom mohla zaručiť uveriteľnosť, že problémové krajiny skutočne prekonajú zadlženosť rastom ekonomiky.
Možnosti ECB, ktorej mandátom je udržovanie cenovej stability, sú obmedzené, upozornil Draghi. Banka nemôže svojou menovou politikou reagovať na šoky, ktoré sa týkajú len jednej krajiny eurozóny.