Flickr
StoryEditor

Chcete si kúpiť šťastie? Experti radia investovať do týchto štyroch vecí

05.08.2017, 18:15
Autor:
TASRTASR

Každý túži po šťastí. Ale čo je šťastie? Výhra v lotérii? Faktom je, že do určitej miery je skutočne spojené s peniazmi. Výskumy totiž odhalili, že nezištné vynaloženie peňazí na druhých - či už na priateľov, štvornohých maznáčikov, alebo charitu - skôr než na seba vám môže pomôcť nájsť "cestu ku šťastiu".

Podľa neziskovej organizácie American Society for the Prevention of Cruelty to Animals náklady na domáce zviera v USA len v prvom roku "vlastníctva" dosahujú takmer 1300 USD (zhruba 1100 eur). Ale sú to dobre vynaložené peniaze. Domáce zviera poskytuje majiteľovi sociálnu podporu, ktorá je dôležitá pre jeho psychické a fyzické zdravie, tvrdí štúdia.

Výsledky výskumu, ktoré boli v roku 2011 publikované v Journal of Personality and Social Psychology, ukázali, že majitelia domácich zvierat mali väčšie sebavedomie a viac pohybu ako tí, ktorí žiadne nevlastnia. A boli tiež svedomitejší a mali menšie obavy z nadväzovania nových vzťahov.

Zdá sa teda, že šťastie, aspoň podľa tejto americkej štúdie, je v podstate hebké šteňa. To môže byť dôvod, prečo niektorí ľudia kŕmia svoje psy lepšie ako seba.

Ale aj finančný príspevok na charitu vo výške pár dolárov, dokáže vyvolať dobrý pocit. Zatiaľ čo inštinkt nás vedie k tomu, aby sme zhromažďovali peniaze na sporiacich účtoch a zabezpečili si tak budúce šťastie, príspevok na pomoc iným ľuďom funguje ako kúzlo.

Náhodne vybraní účastníci výskumu, ktorí prispeli na pomoc iným, zažili väčší pocit šťastia ako tí, ktorí minuli peniaze na seba. Vyplýva to zo štúdie vedcov z University of British Columbia a Harvard Business School z roku 2008 publikovanej v časopise Science.

Viaceré štúdie potvrdili, že obdarovanie druhých znižuje stres a posilňuje imunitný systém, a to zlepšuje zdravie a predlžuje život.

Ďalším, tretím spôsobom, ako dosiahnuť pocit šťastia, je investovať do zážitkov. Peniaze minuté v obchode môžu naplniť váš šatník a komoru, ale výdavky na nehmotné zážitky naplnia vašu dušu. Výber je v tomto smere veľmi pestrý, od klasických koncertov, divadelných hier po výnimočné gastronomické zážitky, a tak ďalej. Každý podľa vlastných preferencií a vkusu.

Domáce zvieratá, ľudia, zábava a nakoniec - ak máte dostatok peňazí, cestovanie. A ak si to môžete dovoliť, navštívte vzdialené miesta, radia odborníci. Keď budete na smrteľnej posteli, určite neoľutujete čas strávený na vzdialenom ostrovnom raji, či nádherné scenérie prírodných parkov alebo nočný orchester zvukov z voľnej prírody, zhodli sa experti.

Aj podľa knihy Consumption and Well-Being in the Material World (Spotreba a blahobyt v hmotnom svete) od Miriam Tatzelovej, profesorky na Empire State College v Nanuet, v štáte New York, ktorá vyšla v roku 2014, dlhšie trvajúci pocit šťastia možno skutočne získať z "nákupu zážitkov" alebo "nehmotných skúseností".

Autorka analyzovala desiatky rokov výskumu o materializme a hovorí, že peniaze vynaložené na nehmotné skúsenosti, ako napríklad cestovanie, vedú k väčšiemu pocitu šťastia než hromadenie hmotných vecí, ako sú šperky, oblečenie, nábytok, alebo dnes taká obľúbená elektronika.

Ale ani táto možnosť nie je pre každého. Ak naozaj potrebujete obriu televíznu obrazovku ako v kine alebo módne kúsky značky Louis Vuitton, nenechajte sa zastaviť. U ľudí, ktorí sú viac materiálne založení, nemusia totiž zážitky vyvolať pocit šťastia.

A tak podčiarknuté, zrátané, šťastie je individuálna záležitosť a každý si k nemu musí nájsť vlastnú cestu.

01 - Modified: 2023-03-11 18:00:00 - Feat.: - Title: Sú šťastné, spokojné a vďačné za všetko: Tieto znamenia si vedia naplno užívať svoj život 02 - Modified: 2023-02-23 09:44:30 - Feat.: - Title: Boj s manželskou nudou: Simona si nevedela predstaviť žiť s iným, zroveň nechcela ostať bez vášne 03 - Modified: 2023-02-05 11:00:00 - Feat.: - Title: Vedec strávil roky štúdiom šťastia. Toto podľa neho skutočne prispieva k šťastnejšiemu životu 04 - Modified: 2023-01-17 20:51:12 - Feat.: - Title: Vedecky potvrdené: Toto je najšťastnejší človek na svete. Prezradil svoje tajomstvo 05 - Modified: 2022-12-29 07:10:29 - Feat.: - Title: Dokážu závidieť čokoľvek, pretože chcú všetko, čo máte vy: Toto sú najväčší závistlivci zverokruhu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. marec 2023 13:20