Otvorenie úseku diaľnice D3 Svrčinovec SkalitéTASR/Erika Ďurčová
StoryEditor

Chcú urýchliť dostavbu D-trojky na Kysuciach. Neplníme medzinárodnú dohodu, tvrdia aktivisti

14.08.2017, 15:51
Autor:
TASRTASR

Petičný výbor za neodkladné dostavanie diaľnice D3 na Kysuciach chce do jedného mesiaca absolvovať politické rokovania s Koaličnou radou a ak sa mu nepodarí získať uspokojivé riešenie dostavby, bude pokračovať v protestoch. Na tlačovej besede o tom dnes v Kysuckom Novom Meste informoval predseda petičného výboru Ľubomír Jánoška.

Doplnil, že v najnovších protestoch sa plánuje petičný výbor viac sústrediť sa sever Kysúc, aby obmedzil dopravu v Poľskej aj v Českej republike.

"V najnovších protestoch budeme poukazovať na medzinárodný aspekt tohto problému. Keďže je tu veľká poľská a česká tranzitná doprava a dnes je tvorcom dopravy aj automobilový priemysel. Sústredíme sa bližšie k výrobným fabrikám, aby sme vyvinuli spoločný tlak na vládu," povedal Jánoška.

Ministerstvo dopravy a výstavby podľa neho petičnému výboru v odpovedi termín dostavby diaľnice D3 neoznámilo.

"Oznámili nám, že je to najväčšia priorita vlády a uvoľnili 288-tisíc eur na stavebné povolenia a 4,5 milióna eur na výkup pozemkov v tomto roku. Z Národnej diaľničnej spoločnosti nám prišli termíny a hovorí sa o prvom mesiaci 2024. Pôvodný termín bol koniec roka 2026, to znamená, že to je urýchlenie o dva roky. Ale my potrebujeme kroky, aby nasledovali stavebné prípravy. My tu potrebujeme vidieť projektantov. Naše mestá sú účastníkmi stavebných konaní. Potrebujeme vidieť reálnu činnosť, a toto sa deje minimálne," zdôraznil Jánoška.

Predseda Združenia miest a obcí Kysúc a zároveň primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa pripomenul, že na výjazdovom zasadnutí vlády na Kysuciach v roku 2012 bol schválený harmonogram, podľa ktorého sa mal do 30. 6. 2017 začať úsek diaľnice D3 Oščadnica – Kysucké Nové Mesto a do 30. 9. 2017 úsek Kysucké Nové Mesto – Brodno.

"Kysucká diaľnica je súčasť transeurópskej magistrály sever – juh. A keď sa na mape pozrieme, tak jej ucelený úsek brzdí akurát Slovensko. Týchto 30 kilometrov, ktoré sú na Kysuciach. Neplníme medzinárodnú dohodu s Poľskom, kde mala byť táto výstavba urýchlená. Preto chceme upozorniť aj cestou veľvyslanectiev Poľskej republiky, Českej republiky, Kórejskej republiky a európskych inštitúcií, ktoré financujú tieto koridory, že termíny sa neplnia," dodal Grapa.

Podľa riaditeľa Žilinskej regionálnej komory Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory v Žiline Jána Mišuru by sa na výstavbu úseku diaľnice D3 Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto dalo získať 180 miliónov eur, ak by sa úsek Turany – Hubová staval bez tunela Korbeľka.

"To je dostatok peňazí, aby sa postavil celý úsek Brodno – Kysucké Nové Mesto, ktorý je najdôležitejší a ktorý preferujeme na D3 okolo Kysuckého Nového Mesta. A čo sa týka tempa výstavby, zanalyzovali sme, ako sa stavali diaľnice do roku 1989. A keby sa stavali takým tempom, už dávno máme postavenú D1 aj D3 a staviame rýchlostné cesty na juhu," podotkol Mišura.

01 - Modified: 2024-06-26 08:28:26 - Feat.: - Title: Definitívne potvrdené. Slovensko bude mať jednodňovú diaľničnú známku, jeden typ ročnej končí 02 - Modified: 2024-06-25 22:00:00 - Feat.: - Title: KVÍZ: Absolútna ignorácia či nevedomosť. Naozaj dokážete správne jazdiť na diaľnici? 03 - Modified: 2024-06-10 08:00:00 - Feat.: - Title: Návod, ktorý ti jedného dňa môže zachrániť život. Nauč sa, ako správne postupovať pri nehode na diaľnici 04 - Modified: 2024-06-03 09:35:50 - Feat.: - Title: Diaľničiari v tomto roku plánujú opraviť takmer sto kilometrov ciest po celom Slovensku 05 - Modified: 2024-06-02 17:22:09 - Feat.: - Title: Na slovenské diaľnice pribudnú radary i betónové panely. NDS tak reaguje na nehody
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
12. júl 2024 16:35