StoryEditor

Šéfka dodávateľov energií pre HN: Krach spôsobí problémy aj zostávajúcim hráčom

01.10.2021, 00:00
Špekulatívne obchodovanie môže byť pre niektoré firmy osudné. Nová šéfka Združenia dodávateľov energií Jana Ambrošová vysvetľuje, prečo tým môžu utrpieť aj zodpovedné podniky.

V Británii aj Nemecku už prví dodávatelia oznamujú bankrot v dôsledku svojich obchodných rozhodnutí. Aká je súčasná situácia na slovenskom dodávateľskom trhu?
Ceny energií skutočne dosahujú rekordné hodnoty a môžu ohroziť stabilitu dodávok. Vo Veľkej Británii už vidíme prvé dosahy na dodávateľov i odberateľov. Dodávatelia už predávajú so stratou a nemajú záujem uzatvárať zmluvy s novými zákazníkmi. Rovnako už krajina komunikuje problémy obyvateľov s platením za energie. Slovensko sa už tradične vezie na európskej vlne. Vnímame to tak, že v cene je aktuálne priveľa psychológie, ktorá prevyšuje reálne fundamenty.

Čo tým myslíte?
Na dodávateľskom trhu v priamom prenose vidíme najmä test funkčnosti risk manažmentu jednotlivých dodávateľov. Zvlášť v tomto období sa dodávateľom vypláca zodpovednosť pri zabezpečovaní nákupov pre odberateľov. Obchodovanie na veľkoobchodnom trhu je úzko spojené s aktivitou na koncovom trhu a dodávateľ musí zákazníkom dohodnuté podmienky garantovať počas celej platnosti zmluvy. Dôležité pritom je, aby dodávateľ optimalizoval pomery medzi jednotlivými typmi nákupov tak, aby sa udržiavalo primerané riziko pri otvorenej pozícii a očakávanom vývoji na trhu. Inak povedané, tí hráči, ktorí si zazmluvnili zákazníkov...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 04:10