StoryEditor

Drastický rast cien elektriny. Na Slovensku vidíme aj 30-percentný skok, v Česku zdražujú až o polovicu

04.10.2021, 10:42
Dôvodom na také veľké rozdiely je prísnejšia regulácia u nás. Naši dodávatelia vychádzajú zo vzorca, ktorý platí pre každého z nich.

Čo dodávateľ elektriny, to iná cena. A v čase aktuálneho skokového zdraženia to platí dvojnásobne. Kým vývoj na komoditných trhoch zasiahne všetkých hráčov v energetickom sektore rovnako, rozdiel je v tom, ako sa s tým každý z nich vyrovná.

Odlišnosti dobre vidieť už len pri pohľade na slovenské a české prostredia. Ak porovnáme napríklad kompetencie dodávateľov energií, tí majú u susedov väčší priestor na cenotvorbu, zatiaľ čo u nás ich viac zväzujú pravidlá regulátora.

Preto už v Česku niekoľko dodávateľských spoločností oznamuje zvyšovanie cien, a to až niekoľkonásobne, no u nás dostala cenové rozhodnutie zatiaľ iba jedna – Magna Energia.

Vyrovnať dopyt a ponuku

Českými médiami sa v posledných dňoch prehnala správa, že Bohemia Energy výrazne zdražuje pre domácnosti a ďalších maloodberateľov. Obchodná časť ceny elektriny vzrastie od novembra dvojnásobne na 4 144 českých korún (163 eur) za megawatthodinu.

Celková cena po zahrnutí...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
24. máj 2022 19:41