Manažment spoločnosti ELEKTRO RECYCLING, s. r. o., v Banskej Bystrici s prevádzkou v Slovenskej Ľupči už tradične rozvíja svoje podnikateľské plány v dlhodobej perspektíve. Nie náhodou sa aj teraz v dostatočnom predstihu -- ako o tom informoval HN jej konateľ Ing. Jozef Vašina -- pripravuje na splnenie legislatívnych požiadaviek spojených s transpozíciou novej európskej smernice o batériách a akumulátoroch č. 2006/66/ES do praxe a už teraz ponúka z hľadiska životného prostredia efektívne riešenie na elimináciu obsahu nebezpečných látok, ktoré práve obsahujú batérie a akumulátory.
Spoločnosť ELEKTRO RECYCLING, s. r. o., v súčasnosti spracúva a zhodnocuje elektroodpady všetkých kategórií a druhov a v decembri minulého roku uviedla do prevádzky ďalšie dve technologické linky, a to zariadenie na zhodnocovanie chladiacich a mraziacich zariadení a zariadenie na zhodnocovanie odpadov s obsahom ortuti. Zariadenie má podľa J. Vašinu širokospektrálne použitie a okrem spracovania všetkých druhov batérií obsahujúcich ortuť (Hg) vrátane gombíkových batérií a určitých druhov alkalických batérií slúži aj na oddelenie ortuti z výstupných frakcií zariadení na spracovanie svetelných zdrojov a rôznych komponentov obsahujúcich ortuť, ako napríklad odpad z teplomerov, elektrických prepínačov a usmerňovačov, dentálnych amalgánov atď.
Zariadenie na zhodnocovanie tohto špecifického druhu odpadu predstavuje podľa J. Vašinu absolútnu európsku špičku. Výsledným produktom v procese zhodnocovania sú čisté kovy a ortuť s čistotou 99,99 %. Oba výstupy je možné použiť ako sekundárnu surovinu. Je to vysoko účinné technologické zariadenie z kategórie BAT technológií. Treba podotknúť, že najdôležitejší význam v oblasti spracovania týchto odpadov je v tom, že pri použití uvedenej technológie ide o proces zhodnocovania, a nie zneškodňovania. Uvádzanie takýchto a podobných zariadení do prevádzky v SR by malo byť výzvou pre samotné povinné osoby -- výrobcov a dovozcov, ako aj pre kolektívne systémy, aby sa ešte intenzívnejšie zapojili do organizovaného zberu v rámci obcí a miest a spätného odberu a aby vykonávali dostatočnú osvetu medzi občanmi o zmysle recyklácie ako takej. V prípade batérií a akumulátorov by sme podľa J. Vašinu nemali napríklad zabúdať na fakt, že jeden gram ortuti obsiahnutej v batérii dokáže zničiť až 30 000 litrov vody.
StoryEditor