O Slovákoch sa hovorí, že sú pri investovaní veľmi konzervatívni. Mení sa tento trend a cítiť to aj v oblasti kolektívneho investovania?
Pravidelne porovnávame štatistiky z hľadiska investícií do jednotlivých fondov v Európskej únii a na Slovensku. V minulosti boli skutočne u nás konzervatívne investície sumárne v omnoho vyššej miere ako agresívnejšie typy investícií. Postupom času za posledných desať rokov sa rozdiel zmenšoval a dnes, keď si porovnáme investície do peňažných a investičných fondov na jednej strane s akciovými a so zmiešanými fondmi, čo sú naozaj už agresívnejšie typy investícií, tak dnes je pomer týchto dvoch skupín investícií v Európe i na Slovensku rovnaký. Slovenský investor už nie je ani zďaleka taký konzervatívny ako kedysi.
Pomohli rozvoju podielových fondov aj atraktívnejšie úroky ako v prípade klasických sporiacich účtov?
Keď sa pozrieme na ročné vážené zhodnotenie objemov investícií, ktoré sú preinvestované v jednotlivých typoch fondov, tak vidíme, že fondy peňažného trhu sa pohybujú na úrovni zápornej nuly, čiže bez výnosu. Zmiešané fondy sú u nás v posledných rokoch najpopulárnejším riešením. Je to relatívne konzervatívna investícia, kde je zhodnocovanie investícií menej rizikové, ako napríklad pri akciových fondoch. Populárne sú tiež realitné fondy, ktoré dosahujú výnos nielen na podklade vývoja a ocenenia nehnuteľností na trhu, ale aj vďaka tomu, že za ich užívanie sú p...
Zostáva vám 85% na dočítanie.