StoryEditor

Hrozba separovanému zberu

21.04.2006, 00:00

Len máloktorý vykonávací predpis v oblasti nakladania s odpadmi sa stal predmetom takej ostrej diskusie lobingových záujmových skupín ako vyhláška ministerstva životného prostredia č. 732/2002 Z. z., s navrhovanou účinnosťou od 1. januára 2007.
Rozborom dôsledkov zavedenia zálohovania PET-fliaš novelizáciou uvedenej vyhlášky sa zaoberajú odborné tímy výrobcov, dovozcov, zástupcov obchodu, ako aj Recyklačného fondu (RF) už dlhší čas. Ako zástupcovi skupiny dovozcov a výrobcov plastov, ktorí patria k významným platcom do RF, aj ako členovi Správnej rady RF mi to vychádza tak, že na jednej strane sa zavedením zálohovania PET-fliaš oproti súčasnosti zrejme výrazne a dynamicky zvýši množstvo obalov, čo sa dostane do recyklačného procesu, a tým sa zabezpečí dostatok domácej suroviny na chod recyklačných kapacít podporovaných RF -- v Slovenskom hodvábe Senica a SLEDGE Slovakia v Kolárove.
To treba hodnotiť pozitívne. Na druhej strane zavedenie zálohového systému však môže priniesť aj isté negatíva. Pretože k rozhodnutiu o ňom nedošlo v rokoch 2002 -- 2005, musel Recyklačný fond v tomto období hľadať iné cesty, najmä podporou rozvoja separovaného zberu plastov a v tom i PET obalov, čo sa aj darilo.
Svedčí o tom 90 projektov separovaného zberu plastov s dotáciou len zo sektora plastov vo výške 106,6 milióna Sk, zameraných predovšetkým do materiálno-technického vybavenia. Celkovo sa podporil separovaný zber plastov v 1 074 obciach a mestách Slovenska s 2,6 milióna obyvateľov. Uvedené dotácie sa viažu na povinnosť zabezpečiť zber presne definovaných množstiev plastových odpadov, v opačnom prípade sa budú musieť tieto prostriedky vrátiť a zároveň zaplatiť sankcia z neplnenia.
A práve to je druhá strana mince. Zavedenie zálohovania PET obalov bude zrejme znamenať ohrozenie doteraz osvedčeného separovaného zberu na komunálnej úrovni, kde použité PET-fľaše predstavujú v súčasnosti najlukratívnejšiu časť odpadu. Za ich vyseparovanie sa v súčasnosti platí okolo 10 -- 12 Sk/kg. Táto cena značne podporuje ekonomiku separovaného zberu v obciach a finančne saturuje aj stratový zber menej lukratívnych odpadov.
Celý separovaný zber plastov by sa zmenou systému mohol veľmi oslabiť. To by tiež znamenalo, že využitie doteraz vynaložených prostriedkov RF na podporu separovaného zberu by bolo menej efektívne a navyše by sa museli hľadať ďalšie prostriedky na podporu vybudovania zálohového zberu, ktoré sa odhadujú na stovky miliónov korún. To všetko by sa malo zvážiť skôr, ako dôjde k rozhodnutiu.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. november 2024 07:00