TASR/Henrich Mišovič
StoryEditor

Bratislavský kraj bude mať nového autobusového dopravcu. Za 300 miliónov

11.10.2021, 09:20
Autor:
TASRTASR
Arriva nahradí v kraji dopravcu Slovak Lines, ktorému skončí zmluva 14. novembra.

V Bratislavskom kraji bude od polovice novembra pôsobiť nový regionálny autobusový dopravca - Arriva. Generálny riaditeľ spoločnosti László Ivan a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba v pondelok oznámili, že podpísali zmluvu na desať rokov za viac ako 300 miliónov eur.

Nahradia Slovak Lines

Arriva nahradí v kraji dopravcu Slovak Lines, ktorému skončí zmluva 14. novembra. Droba deklaruje, že sa budú snažiť o bezproblémové prechodné obdobie. Verí, že sa podarí zabezpečiť presun vodičov zo Slovak Lines do Arrivy.

Vďaka novému kontraktu sa má podľa predsedu BSK zvýšiť kvalita aj atraktivita verejnej hromadnej dopravy v regióne, a to najmä vďaka novým a moderným autobusom.

Spoje majú na seba lepšie nadväzovať a zmenou postupne prejde aj vizuál autobusových zastávok či cestovné poriadky. Kraj tvrdí, že zlepšuje ekonomiku prevádzky a tiež výrazne posilňuje svoje právomoci pri kontrole výkonov.

"Tender na nového dopravcu bol bezpochyby najväčším a najzložitejším v histórii BSK. Nový dopravca bude musieť po uplynutí prechodného obdobia splniť technické a prevádzkové štandardy, ktoré prinesú zákazníkom vyššiu kvalitu cestovania," skonštatoval Droba.

Autobusy majú byť napríklad klimatizované, nízkopodlažné a s bezplatným pripojením na internet cez WiFi sieť. Stanovuje sa aj maximálny vek vozidiel. Pribudne hlásenie pre nevidiacich, modernejší informačný systém poskytujúci vyšší rozsah informácií o trase a prestupoch na linke.

Autobusov majú dostatok

Arriva deklaruje, že má pripravený dostatočný počet autobusov. Zháňa však ešte vodičov, spustila preto aj náborovú kampaň. Generálny riaditeľ Ivan tvrdí, že už evidujú okolo 200 záujemcov, verí však, že sa podarí dohodnúť so Slovak Lines a vodiči tohto dopravcu prejdú do Arrivy. Aj Droba dúfa, že obaja dopravcovia dospejú k dohode a cestujúci od polovice novembra nebudú nijako obmedzení.

"Veríme, že vďaka modernejšej a pohodlnejšej verejnej doprave sa do autobusov v kraji môžu vrátiť cestujúci. V Bratislavskom kraji žije 650-tisíc ľudí a do hlavného mesta dochádza ďalších 200-tisíc cestujúcich. Našou snahou bude poskytnúť práve týmto obyvateľom alternatívu na úrovni 21. storočia, hodnú metropolitného regiónu," skonštatoval šéf Arrivy na Slovensku.

BSK pre pandémiu nového koronavírusu zobral do úvahy dosah na výrobné kapacity závodov produkujúcich autobusy i prípadný dovoz používaných autobusov zo zahraničia. Prvý rok od začatia prevádzky bude platiť prechodné obdobie a umožní dopravcovi upraviť jeho vozidlový park tak, aby najneskôr do skončenia sa prechodného obdobia všetky jeho vozidlá v plnej miere spĺňali technické a prevádzkové štandardy. Arriva deklaruje, že od 15. novembra nasadí viac ako 120 nových autobusov a od mája 2022 počíta s kompletne novou a modernou flotilou autobusov.

Predpokladaná hodnota zákazky vrátane potenciálneho využitia všetkých opcií predstavovala 388,7 milióna eur. Arriva, víťaz súťaže, predložila ponuku vo výške 334 miliónov eur.

01 - Modified: 2023-10-02 13:52:08 - Feat.: - Title: Droba zostáva šéfom Bratislavského kraja. Ešte nevie, či si uplatní mandát poslanca 02 - Modified: 2023-09-17 16:13:48 - Feat.: - Title: Arriva Počas Európskeho týždňa mobility otestuje elektrobusy v MHD v Leviciach 03 - Modified: 2023-09-13 19:39:40 - Feat.: - Title: Ďalšie obmedzenie motoristov? Droba hovoril o novinke, ktorá je populárna na Západe 04 - Modified: 2023-09-06 08:01:35 - Feat.: - Title: Arriva v Nitrianskom kraji pozastavuje fungovanie viacerých spojov. Dôvodom je nedostatok vodičov 05 - Modified: 2023-09-01 10:37:00 - Feat.: - Title: Arriva upraví odchody spojov, aby zlepšila ich nadväznosť
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. október 2023 12:44