StoryEditor

Zistenie HN: V hre je predaj slovenského gigantu a najväčší biznis od privatizácie

28.10.2021, 15:00
Odkedy vláda v roku 2002 predala podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle, tento obchod nebol zatiaľ prekonaný. Teraz sa k nemu môže priblížiť iná transakcia, s novými aktérmi.

Písal sa rok 2002 a Slovensku cinklo na účet 2,7 miliardy dolárov. Závratná jednorazová injekcia okamžite pomohla naštartovať investície a na určitý čas stabilizovať dôchodkový systém. Bolo to však niečo za niečo. Vláda získala peniaze, ale stratila vplyv na kľúčový podnik, a to Slovenský plynárenský priemysel.

Ten bol dovtedy „zlatou sliepkou“, ktorá tvorila zisky z prepravy ruského plynu ďalej do Európy. Odvtedy prešli takmer dve dekády a danú akvizíciu v nominálnej výške v štátnej ani súkromnej sfére nik neprekonal. Teraz sa to však môže zmeniť.

Najväčší biznis za 20 rokov?

Podľa informácií HN je v hre opäť veľká vlastnícka zmena a opäť sa týka energetiky. Tentoraz však nie plynu, ale elektriny. Ide o podnik, ktorý dodáva prúd pre státisíce domácností. Stredoslovenská energetika sa ešte v roku 2002 podobne ako SPP stala súčasťou privatizácie. Podiel vo výške 49 percent vrátane manažérskych kompetencií získal za 160 miliónov eur privatizér Electricité de France. Po 11 rokoch odišiel so ziskom. Na každoročných dividendách a následnom predaji získali Francúzi spolu okolo 700 miliónov eur. Štafetu od nich v roku 2013 za cenu 400-miliónového odstupného prevzal Energetický a průmyslový holding. Za ním stojí český miliardár Daniel Křetínský a jeho slovenský...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. máj 2022 03:28